Tip na knihu: Prvotriedna gangsterka Vražedná uspávanka

Čítali ste alebo videli úžasného Krstného otca? A odvtedy ste narazili na niečo podobne dobré? Možno nie…až doteraz! Je tu skvelý príbeh ako vystrihnutý z mafiánskeho prostredia, ktorý je rovnako dobrý ako kultový Krstný otec. Autor tohto kúsku Robert McClure veľmi osobitým štýlom, ktorému nechýba ani istá ľahkosť a vtip, na pozadí drsného a veľmi akčného príbehu rozoberá aj zložité, nie príliš vrúcne vzťahy medzi otcom a synom.

 

 

Vražedná uspávanka je detektívka, ktorá vás chytí doslova od prvej strany. Nechýbajú v nej prestrelky, vraždy, intrigy, drogy, pomsta, rodinné zväzky, prostitúcia, ani skorumpovaní policajti.

Príbeh sa odohráva v Los Angeles, ale dýcha atmosférou Sicílie v čase najväčšieho rozkvetu mafie. Nájomný vrah John Leonardo „Drobec“ Crucci vychádza po deviatich rokoch z väznice San Quentin a plánuje, že bude konečne žiť čestný život a vychutnávať si všetky radosti života. Len ešte musí vybaviť zo dve zo tri nedoriešené zákazky. Jeho syn Leo je vychádzajúca hviezda losangeleskej polície, lenže má trocha úplatný charakter a problémy s gamblerstvom.

 

Vychutnávam si, ako ma alkohol hreje, rukávom košele si utriem ústa. „Foter, ty vôbec nič necítiš?“

            „Rečí o morálke ma láskavo ušetri. Posledných osem rokov som strávil v base za zabitie, o ktorom obaja vieme, že to bola vražda prvého stupňa, za ktorú som mal dostať doživotie alebo striekačku. Ale kým som bol preč, tak si si ochotne vzal tých, koľko, tridsať, štyridsať litrov pekne na drevo? A už si asi zabudol, kto ti predtým platil výšku, dával prachy na autá, oblečenie a všetko ostatné, čo? Veľmi dobre si vedel, odkiaľ sa ten keš berie. Prečo ti vtedy neprekážalo, ako si zarábam?“

            Nakloním sa k nemu a potichu precedím: „Lebo za to, ako si si zarobil dnes, môžem ísť sedieť.“

            „Nič také sa nikdy nestalo.“

            „Vážne?“

 

Robert McClure je americký autor, má titul bakalára kriminalistiky a titul magistra práva. Vykonáva právnickú prax a píše kriminálne príbehy. Jeho poviedka Môj syn prvý raz vyšla v antológii Najlepšie americké kriminálne poviedky za rok 2009 a jeho ďalšie práce sa objavili v prestížnych magazínoch.
Poviedka Harlanovo spasenie, ktorú uverejnili v letnom vydaní magazínu MudRock, sa v kategórii Iné vynikajúce príbehy dostala do výberu antológie Najlepšie americké kriminálne poviedky za rok 2005.

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Tip na knihu: Prvotriedna gangsterka Vražedná uspávanka”