Ak ste sa už niekedy v noci zobudili a nemohli sa ani pohnúť, tu je príčina – Spánková paralýza

Určite nie je nič divnejšie ako sa prebudiť s vedomím, že nemôžete pohnúť žiadnou časťou vášho tela aj napriek tomu, že ste kompletne pri vedomí.

Spánková obrna, nazývaná taktiež paralýza, je stav, kedy ste pri vedomí, ale nemôžete sa hýbať. Nastáva vo chvíli, keď je človek v štádiu medzi spánkom a bdením. Samotný pocit, že neviete ovládať svoje telo vo vás vyvoláva pocit zdesenia a rozrušenia.

Mali by ste však vedieť, že tento jav je bežný a nevedie k žiadnym fyzickým poškodeniam tela. Odohráva sa na základe dvoch druhov; keď už zaspávate a keď sa prebúdzate.

Prvé štádium sa deje pred tým, ako zaspíte, kým druhé nastane len čo sa človek prebudí z REM spánku. V momente, keď zaspíme sa naše telo uvoľní a naša myseľ je menej pri vedomí no nie úplne.

Pri prvom type spánkovej paralýzy je naša myseľ  pri vedomí, kým naše telo je v mimovoľnom relaxačnom stave. Z tohto dôvodu si uvedomíme, že aj keď sa veľmi snažíme, nemôžeme sa pohnúť, čo v nás vyvoláva šok či panický záchvat.

Čo sa týka druhého typu spánkovej paralýzy ide o to, že počas REM spánku sú svaly paralizované, ale v momente keď človek zažije stav paralýzy, niektoré časti mozgu nespia. Napriek tomu to neznamená, že aj časť mozgu kontrolujúca REM paralýzu sa taktiež prebudí. Preto môže byť človek v štádiu prebudenia, ale nemôže svojvoľne ovládať svoje svaly.

Niektorí ľudia takýto jav nikdy nezažili, alebo si ním prešli raz či dvakrát za život. Avšak sú aj takí, ktorým sa to stáva často, dokonca niekoľkokrát do týždňa. Podľa štúdie, okolo 8% populácie zažíva tento stav opakovane.

Ľudia s duševnými poruchami ako depresia či úzkosť, sú náchylnejší na tento problém pri spánku. Patria k ním aj ľudia trpiaci krátkodobým zastavením dychu počas spánku alebo ak užívajú určité lieky.

Spánková paralýza – najhoršia nočná mora, na ktorú nikdy nezabudnete

Zoznam rizikových faktorov:

 • Problémy so spánkom v podobe kŕčov v nohách alebo narkolepsiou
 • Nedostatok spánku
 • Psychické poruchy ako bipolárna porucha či stres
 • Užívanie návykových látok
 • Nepravidelný spánok
 • Užívanie určitých liekov, napríklad lieky na liečbu ADHD
 • Spánok na chrbte

Symptómy

V prípade spánkovej obrny ľudia nemôžu hovoriť alebo sa hýbať niekoľko sekúnd až minút. Najčastejšie po tom, čo zaspali alebo hneď pred prebudením.

Vo väčšine prípadov sa tento problém nedá liečiť medicínsky, ale lekár môže preskúmať ine aspekty vášho spánku a v prípade zhoršenia, môže dokonca požiadať o pomoc spánkového špecialistu.

Spánková paralýza – najhoršia nočná mora, na ktorú nikdy nezabudnete

Zvyčajne na to nie je predpísaná liečba keďže sa táto paralýza objavuje prirodzene. Napriek tomu, ak odborník zistí ďalšie podstatné okolnosti v procese diagnózy, môže odporučiť:

 • Liečbu akýchkoľvek porúch spánku
 • Predpísanie pomôcok pre lepší spánok
 • Obrátiť sa na odborníka pre duševné zdravie
 • Zavedenie si spánkového režimu
 • Predpis na antidepresíva
 • Oslovenie odborníka na spánok

Niekedy môžete zabrániť spánkovej obrne tým, že úspešne odbúrate stres ešte pred spánkom a zdravý spánok bude vašou prioritou.

Ak ste už raz túto paralýzu zažili, nemusíte hneď vyhľadávať odbornú pomoc. Ak sú tieto problémy zriedkavé, lekári radia, aby ste venovali väčšiu pozornosť svojim spánkovým návykom a spať približne 8 hodín, keďže nedostatok spánku často prispieva k výskytu týchto problémov.

Okrem toho, mali by ste znížiť alebo úplne vylúčiť príjem kofeínu, nikotínu, užívanie alkoholu a drog. Takisto by ste nemali počas spánku nechávať svoje elektronické zariadenia v blízkosti posteli.

Avšak, ak ste už zažili spánkovú paralýzu, je pravdepodobné, že sa to môže opakovať.  V tom prípade si musíte uvedomiť, že to nie je nič hrôzostrašné a čoskoro pominie, takže bude lepšie ak ostanete v pokoji.

 

Spánková paralýza – najhoršia nočná mora, na ktorú nikdy nezabudnete

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Ak ste sa už niekedy v noci zobudili a nemohli sa ani pohnúť, tu je príčina – Spánková paralýza”