Sedací nerv sa nachádza v oblasti bedrovej chrbtice, prechádza zadkom a končí pri chodidlách. Z tohto dôvodu jeho zovretie dokáže spôsobiť silné bolesti.
Všeobecný termín “zablokovanie/poškodenie sedacieho nervu” zahŕňa stratu pružnosti a ohybnosti zadnej strany svalov dolných končatín. Často sa spája s procesom skrátenia alebo stuhnutia svalov, ktorý sa môže objaviť u ľudí po 30. roku života.
Tradičná liečba zahŕňa diagnózu a stanovenie vhodných liekov. V priebehu liečby by ste mali vykonávať aj jednoduché cviky, pri ktorých si roztiahnete svaly a za krátky čas zabudnete na bolesť.
Cviky na uvoľnenie zaseknutého sedacieho nervu
Strečingové cviky sú skvelou pomocou pretože dokážu utíšíť zápal a tým uľavia od bolesti. Môžu vám dať zabrať, takže nezabudnite vykonávať tieto cviky pomaly a pri výdychu zvyšujte rozťahovanie svalov.
Ľahnite si na rovnú plochu, ohnite nohu, ktorá vás boli v kolene a opatrne ju priťahujte smerom k ramenu. Vo chvíli, keď pocítite napnutie, pokúste sa ponechať nohu v tejto pozícií po dobu 30 sekúnd. Vyrovnajte nohu, trochu si poležte a zopakujte cvik ešte 2-krát.
Opäť si ľahnite, pokrčte nohy v kolenách a priťahujte ich ku hrudníku, zatiaľ čo vaša panva ostane na zemi. Prekrížte si nohy, ako je znázornené na obrázku. Následne obopnite rukami svoju zdravú nohu a potiahnite k sebe. Udržte takto nohy 30 sekúnd, uvoľnite a vráťte do začiatočnej polohy. Opakujte ešte 2-krát.
Hoci je to paradox, nezabudnite, že práve pohyb je najúčinnejší spôsobom liečby zápalu sedacieho nervu. Taktiež stimulujete krvný obeh, eliminujete nepohyblivosť svalov a tým urýchlite ich zotavenie.
zdroj: takprosto.cc