Tento muž zachránil 669 detí počas holokaustu, netušil ale, že sedia vedľa neho. Pozrite si jeho reakciu

Nicholas Winton sa narodil 19. 5. 1909 v Londýne do židovskej rodiny. Winton svoj pôvod nikdy nezapieral, aj keď bola jeho rodina zo židovskej komunity vylúčená. Študoval na školách v Hampsteade a vo Stowe. Stal sa realitným maklérom. Často cestoval po Európe, okrem iného tiež býval v Nemecku, kde pracoval v banke. Začiatkom tridsiatych rokov sa vrátil do Anglicka. V roku 1938 sa Nicholas Winton chystal odísť na dovolenku do Álp.

Situáciu zmenil telefonát od jeho priateľa, ktorý ho oboznámil so situáciou v Československu a naliehavo prosil o pomoc. Nicholas Winton neváhal a okamžite odcestoval do Prahy s jasným úmyslom pomáhať ohrozeným ľuďom. V Prahe si zriadil kanceláriu a aktívne sa snažil kontaktovať zahraničné ambasády s cieľom zabezpečiť azyl pre čo najviac Čechoslovákov, ktorým hrozí nebezpečenstvo. Pozitívnu odpoveď prišla len z Veľkej Británie, ostatné krajiny už uzavreli svoje hranice. Zo strany britských ambasádorov boli však určené veľmi prísne podmienky pre prevoz židov na území Veľkej Británie. Hranice smeli prekročiť iba deti a za každé z nich muselo byť zaplatené 50 libier. Nicholas Winton mal kanceláriu v jednom z pražských domov a tá sa začala plniť rodičmi, ktorí chceli svoje deti uchrániť pred nebezpečenstvom nacizmu.

Boli vytvorené hárky s fotkami všetkých prihlásených detí, ktoré boli onedlho vytlačené v britskej tlači. Rodiny, ktoré chceli adoptovať jedno z československých detí, si tak mohli vybrať. Ovšem času nebolo nazvyš, všetko muselo prebiehať veľmi svižne. Keď boli všetky deti zaregistrované a rodiny vo Veľkej Británii si vybrali, ktorému z nich poskytnú azyl, musel Nicholas Winton zabezpečiť víza a vlaky. Situácia sa ukázala byť natoľko núdzová, že sa rozhodol víza sfalšovať a opäť sa tak vystavil značnému riziku. Osem vlakov úspešne prešlo cez Nemecko a Francúzsko do Veľkej Británie, kde sa deti dostali do nových, bezpečných domovov. Posledný, deviaty vlak s 250 deťmi do Británie nedošiel, 1. 9. 1939 vypukla druhá svetová vojna. Aj napriek tomu, že posledný vlak sa nepodarilo vypraviť, Nicholas Winton svojimi činmi zachránil 669 československých detí.

Po vojne sa Nicholas Winton navrátil do svojej rodnej Británie, kde sa po vojnovom nasadení v RAF venoval úradníckej práci. Celé desiatky rokov držal svoj šľachetný skutok v tajnosti. Nebyť jeho ženy Grety, ktorá spisy s fotkami detí náhodou našla na pôde ich domu, zrejme by sme sa nikdy o čine Nicholasa Wintona nedozvedeli. Manželka sa ho aj opýtala, prečo jej to nikdy nepovedal. Jeho odpoveď je viac než prekvapujúca: „Predsa každý muž má pred svojou manželkou nejaké to tajomstvo.“

V roku 1998 pozval prezident Václav Havel Nicholasa Wintona na súkromnú návštevu do Prahy a udelil mu vyznamenanie TG Masaryka. Vo svojej rodnej krajine bol kráľovnou povýšený do šľachtického stavu s právom používať titul sir. Britská televízia sa mu v roku 1988 rozhodla osobne poďakovať v TV show „That’s Your Life“  Nicholas absolútne nevedel, že sa v štúdiu stretne s deťmi, ktoré už vyrástli a pomohol im.

 Zdroj: BoredPanda

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Tento muž zachránil 669 detí počas holokaustu, netušil ale, že sedia vedľa neho. Pozrite si jeho reakciu”