Šaláty, hlavné jedlá, ryby, dezerty, či jednohubky ako lokšový wrap, expresné creme brulée, tirolské špenátové knedle, chrumkavý paradajkový chlieb alebo tekvicové halušky.
Kniha Thomasa Kamenara Fajnšmeker ponúka zaujímavé recepty – exotické, ktoré pripomínajú diaľky; domáce kúsky, varenie pre jedného a pre priateľov; superrýchle a superjednoduché recepty.
Každý má vlastné predstavy o ideálnej aróme či chuti. A práve to neuveriteľné množstvo kombinácií, ktoré možno objaviť, je na príprave jedla fascinujúce. Sladké so slaným, či s jemným nádychom pikantnosti a kvapkou kyslého.
Za vášeň, s akou sa Thomas zakaždým púšťa do varenia, vďačí mame. „Naučila ma, že na chutné jedlo nestačí len dobrý recept s presne určeným množstvom surovín. Dobrý kuchár musí v prvom rade počúvať svoje srdce, ktoré je pri varení akosi zvláštne prepojené s jazykom. Kuchár má jedinečnú schopnosť a moc ľudí zasiahnuť. Podobne ako hudobník, fotograf alebo maliar. Pretože je to práve srdce, ktoré rozhodne, čo sa mu páči a čo nie.“
Kniha Fajnšmeker nie je len zbierkou receptov. Je tiež sprievodcom pre vašu intuíciu, lebo na každej strane vás čaká recept, s ktorým môžete experimentovať. Sami predsa najlepšie poznáte svoje chute.
Vyskúšajte RECEPT z novinky Fajnšmeker:
Cisársky trhanec so slivkami
Klasika z Rakúska. Kuchári a cukrári tejto krajiny vedeli, ako svojich vyhlásených maškrtníkov, cisárov a kráľov, rozmaznávať. Cisársky trhanec so slivkovým rozvarom je niečo ako evergreen rakúskej kuchyne. Nechýba vari ani na jednom jedálnom lístku. Dokonca ho nájdete aj v čínskych reštauráciách vo Viedni. Toto je ten najlepší recept, ktorý som na tento dezert našiel. Táto jeho verzia vraj chutila aj Františkovi Jozefovi.
Suroviny:
Cesto:
- 200 g hladkej múky
• 6 vajec (žĺtky a bielky zvlášť)
• 300 ml mlieka
• 50 g vanilínového cukru
• soľ
• kôra z 1 citróna, chemicky neošetreného
• 50 g hrozienok
• rum na hrozienka
• 2 PL masla
• práškový cukor na posypanie
Slivkový rozvar:
- 1 kg sliviek
• 200 g hnedého cukru
• 3 až 4 klinčeky
• 150 ml vody
• šťava z 1 citróna
• 1 kus celej škorice
POSTUP:
Najprv si pripravíme slivkový rozvar. Umyté a odkôstkované slivky pokrájame na štvrtiny, vložíme do hrnca a spolu s cukrom, klinčekmi, vodou, citrónovou šťavou a škoricou varíme na miernom ohni asi 30 minút. Keď sú slivky mäkké a zmes je hustá ako lekvár, vyberieme z nej škoricu a klinčeky a necháme vychladnúť.
Hrozienka namočíme do rumu deň vopred, aby ním dobre nasiakli. Kto nemá rád hrozienka v rume, môže ich z receptu vynechať, ja ich však zbožňujem.
Na cesto vyšľaháme žĺtky s cukrom a so štipkou soli. Za stáleho šľahania postupne pridávame najprv mlieko, potom múku a nakoniec nastrúhanú kôru z citróna. Ten dá dezertu dobrú chuť i vôňu. Celkom na záver ešte vmiešame vyšľahaný sneh. Nikdy nie mixérom, vždy len opatrne a pomaly vareškou.
Na panvici (vhodnej do rúry) roztopíme väčší kúsok masla, a keď sa začnú tvoriť bublinky, vylejeme na panvicu pripravené cesto. Zároveň nasypeme hrozienka nasiaknuté rumom, ktoré sa do cesta hneď ponoria.
Na miernom ohni opekáme 2 minúty a potom panvicu vložíme do rúry vyhriatej na teplotu 200 °C a pečieme približne 15 minút. Trhanec by sa mal pekne zdvihnúť.
Po upečení trhanec bohato posypeme práškovým cukrom a rozdelíme na štvrtiny. Každú štvrtinu ešte na panvici obrátime, aby cukor trochu skaramelizoval. Znova posypeme cukrom a natrháme na primerane veľké kúsky. Na tanieri trhanec polejeme slivkovým rozvarom a podávame. A už len sledujeme blažené mľaskanie hostí.