Na Slovensko dorazila cezóna medvedieho cesnaku. O jeho blahodárnych účnikoch vedeli aj naše babičky

Cesnak medvedí (latinsky allium ursinum) – každú jar prináša novú nádej, teplo a slnko. Vo svojom vnútri pociťujeme radosť a povznesenosť, tešíme sa z prvej zelene i zo spevu vtáctva.Pri pohľade na túto novú zelenú nádheru by sme mali pamätať na jarnú kúru, k očisťovanie a odhleňování, ktoré nám prinesie nie zanedbateľné ozdravenie.

Meno dostal cesnak medvedí zásluhou obľuby u medveďov. Tí sa po prebudení zo zimného spánku s obľubou vydávajú na porasty divokého cesnaku, ktorý im po konzumácii prečistí útroby. Cesnak medvedí nesušíme, sušením stráca svoje blahodárne účinky.

ephast.com

 Účinky rastliny:
pamäť
ateroskleróza, artérioskleróza, vápenatenie ciev
žalúdok
črevá
plynatosť
zápcha
kŕče čriev
závraty
pocit tlaku v hlave
úzkosť
vysoký tlak krvi, vysoký krvný tlak, hypertenzia, hypertenzná choroba
zahlienenie priedušiek
chronický kašeľ
tuberkulóza
čistí obličky
čistí močové cesty
hojenie rán
zlepšeuje stav koronárnych ciev srdca
detoxikácia – čistí krv
čistí žalúdok, črevá
vyrážky
bledosť

Predovšetkým je to nedvedí cesnak, ktorý patrí k prvým poslom jari. Čerstvo zelené, kopijovité, lesklé listy sa podobajú listom konvalinky, vyrastajú z podlhovastej cibule, ktorá je obalená bielymi, priesvitnými šupinami. Hladký, bledo zelená stonka, vysokýá až 30 cm, je ukončená guľou bielych kvetov. Cesnak medvedí rastie iba na humusovitých vlhkých lúkach, tienistých a vlhkých nivách, pod kríkmi, v listnatých horských lesoch. Jeho silnú cesnakovú vôňu ucítime skôr, ako rastlinu zbadáme. Táto vôňa mu priniesla aj názov „divoký cesnak“. A práve ona vylúči možnú zámenu s konvalinkou alebo inou jedovatú bylinou.

Vyrastajú zo zeme v apríli a máji, niekedy aj skôr. Kvitne však až uprostred mája a v júni. Driemu v ňom mohutné liečivé sily a rozpráva sa, že aj medvede ho hľadajú po zimnom spánku, aby si ním prečistili žalúdok, črevá a krv. Cesnak medvedí má v podstate všetky vlastnosti nášho cesnaku, je ale oveľa liečivejší. Preto je zvlášť vhodný pre jarné omladzovacie kúry, kúry na odstránenie škodlivých látok a lieči aj chronické choroby kože.

planetveggie.co.uk

Usušené listy strácajú liečivé účinky. Preto sa pre jarné prečisťovanie a odhlieňovací kúry používajú čerstvé listy. Nadrobno nakrájané dávame na chlieb s maslom, jemne posekané používame ako korenie do polievky, sypeme nimi zemiaky a podobné jedlá. Listy môžeme pripraviť aj ako špenát alebo šalát.

Mladé rastlinky zbierame v apríli a v máji, teda ešte pred rozkvetom, cibuľky koncom leta alebo na jeseň. Cibuľky cesnaku medvedieho môžeme používať namiesto cesnaku siateho. Ľudia s citlivým žalúdkom by mali listy a cibuľky nakrájať nadrobno, zaliať ich vrelým mliekom, nechať dve až tri hodiny vylúhovať a potom tekutinu piť po dúškoch.

Ak chceme mať v domácnosti celý rok liečivú silu cesnaku medvedieho, urobíme si liehový výťažok – tinktúru. Z tejto tinktúry používame denne 10-12 kvapiek vo vode. Kvapky výborne podporujú pamäť, zabraňujú vápenateniu ciev (arteroskleróze) a zbavujú nás mnohých iných ťažkostí.

Cesnak medvedí má veľmi dobré účinky na žalúdok a črevá. Je vhodný pri akútnych a chronických hnačkách, sprevádzaných plynatosťou a kolikami. Rovnako je vhodný pri zápchach, ktoré sprevádzajú vnútorný kŕč čriev, alebo chorobách čriev.

kamnajedlo.eu

Škrkavky a hlísty sa po určitej dobe používania cesnaku strácajú. Zlepšuje sa výkonnosť čriev, a preto sa strácajú aj tie ťažkosti, ktoré sa vyskytujú u starších ľudí a jedákov, keď sú črevá lenivé alebo prepchané. Poľavujú aj žalúdkom vyvolané poruchy činnosti srdca, nespavosť, ale aj tie ťažkosti, ktorých pôvod je vo zvápenatenie ciev alebo vo vysokom krvnom tlaku, ako závrat, pocit tlaku v hlave, úzkosť. Vysoký krvný tlak pomaly klesá.

Víno z cesnaku medvedieho je zázračným liekom pre všetkých starých ľudí, ktorí majú trvalo zahlienené priedušky a s tým spojené ťažkosti pri dýchaní. Dokonca pri zastaranom kašli sa zahlienenie priedušiek uvoľňuje a tak miznú aj dýchavičnosť. Veľmi vrelo odporúčame tento liek aj pri tuberkulóze a vodnatieľke (hromadenie v malom obehu), na ktoré často trpia starí ľudia.

ircusgardener.com

Cesnak medvedí je neoceniteľný ako prostriedok čistiaci krv, ktorý sa uplatňuje aj pri chronicky „nečistej koži“. Švajčiarsky prírodná lekár a bylinkár, farár Künzle, túto rastlinu zvlášť chválil:
„Prečisťuje celé telo, vyháňa choré látky, ozdravuje krv, vyháňa a zabíja jedovaté látky. Stále chorí ľudia, ktorí majú  múčnatú tvár, tbc krčných uzlín, ktorí sú revmatici, mali by si tento cesnak ceniť ako zlato. Žiadna bylinka na zemi nie je tak účinná pre prečistenie žalúdka, čriev a krvi. Mladí ľudia by rozkvitli ako ružový záhon a vypučali ako vetvička jedľa na slniečku. „Künzle ďalej uvádza, že pozná rodinu, ktorá predtým celý rok , navštevovali lekára, mali veľa vyrážok  na celom tele, boli bledí, akoby už boli v hrobe a len utiekli hrobárovi z lopaty. Po dlhšom používaní tohto nádherného božieho daru boli opäť celkovo zdraví a svieži.

Spôsoby užívania:

Cesnak medvedí ako korenie: Čerstvé listy cesnaku medvedieho sa narežú nadrobno ako pažítka a sypú na chlebíčky, do polievok, omáčok, šalátov a mäsových pokrmov.
Tinktúra z cesnaku medvedieho: Nadrobno nakrájané listy alebo cibuľky naplníme voľne až po hrdlo fľaše, zalejeme 38 až 40% nebielenou alebo inú doma vypálenou pálenkou a postavíme na 14 dní na slnko alebo na teplé miesto (v blízkosti kachlí). Používa sa denne 10 až 15 kvapiek do vody.
Víno z cesnaku medvedieho: Vezmeme plnú hrsť nadrobno nakrájaných listov, krátko ich povaríme v asi 1/4  bieleho vína, osladíme podľa chuti medom alebo sirupom a obdeň z neho pomaly po dúškoch popíjame.

kamnajedlo.eu

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny zdroj titulnej foto: Kamnajedlo.eu / WILD Jaeger

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Na Slovensko dorazila cezóna medvedieho cesnaku. O jeho blahodárnych účnikoch vedeli aj naše babičky”