Mnohí z nás si pamätajú dom starých rodičov, ktorý voňal za čerstvo upečenými koláčmi či starými knihami. Bohužiaľ, s pribúdajúcim vekom je pre starých ľudí náročné starať sa o domácnosť a zároveň aj o seba samých. Z toho dôvodu môžeme v ich príbytkoch cítiť nie veľmi príjemný pach.
Pach staroby
Faktom je, že proces starnutia negatívne ovplyvňuje našu pokožku: tkanivo sa stenčuje a množstvo tuku sa znižuje. Kvôli tomu sa koža stáva suchou a omnoho citlivejšou. To je dôvod, prečo sa niektorí starí ľudia vyhýbajú vodným procedúram. Po aplikácií mydla na pokožku sa vymyje ochranná lipidová vrstva. Začnú na nej pociťovať tlak a bolesť aj pri najmenšom dotyku.
Ohliadnuc od toho, ľudia nad 60 rokov by nemali úplne vynechávať osobnú hygienu. Bude sa však o niečo líšiť oproti tej, ktorú vykonávali v mladosti. Na dlhý relaxačný kúpeľ je lepšie zabudnúť a nahradiť ho radšej sprchou. Lekári odporúčajú starším ľuďom umývať sa každý druhý deň.
Čo sa týka sprchových mydiel je lepšie, ak použijete sprchové gély s neutrálnym pH. Okrem toho, gélom je potrebné umývať si ruky a nohy, ale aj kožné záhyby a genitálie. Ostatným častiam tela stačí umytie vodou.
Ak sa nemôžete kompletne osprchovať, použite vlhčené obrúsky (najlepšie tie, ktoré sú vhodné aj pre deti). Nezabúdajte ani na každodenné umývanie genitálií a taktiež po každej stolici.
Nepríjemný zápach môže spôsobovať nielen telo ale aj domov. Ide o kontakt medzi prachom v domácnosti, ktorý je tvorený z odumretých kožných čiastočiek. Prilepí sa na oblečenie, povrch kobercov, nábytok…
Vzhľadom k tomu, že starí ľudia už nie sú schopní tak upratovať ako kedysi, musia prísť na pomoc ich príbuzní. Zápach v dome môžete odstrániť pomocou esenciálnych olejov alebo vreciek s bylinkami a voňavými mydlami, ktoré umiestnite do skríň, na poličky a podobne.
Neprestávajte sa starať o vašich blízkych, pretože potrebujú vašu pozornosť, ako nikto iný!
zdroj:takprosto.cc