Skúsená záhradníčka mi poradila, ako rozmnožiť orchidey! Je to jednoduchšie ako si myslíte!

Začala som pestovať krásne orchidey a po nejakej dobe mi napadlo, že by som ich vlastne chcela viac a viac. O reprodukciu kvetín som sa však nikdy nezaujímala a preto mi to spočiatku prišlo ťažké. Čítala som špeciálne knihy a internetové stránky, pýtala som sa známych a kamarátov ..

Mohlo by to trvať večnosť, keby som sa neoboznámila so ženou, ktorá sa zaoberá orchideami 13 rokov a vie o nich snáď úplne všetko! To práve ona ma naučila všetko o pestovaní týchto nádherných izbových rastlín.

šľachtenia orchideí

1) delenie trsov

Najjednoduchší spôsob pre rozmnožovanie rastlín doma je delenie trsov. Rastliny by mali byť zdravé a mať veľa klíčkov. Vykonáva sa na jar. Korene musia byť čisté. Použite záhradné nožnice a to tak, že na každej rastlinke zostane zvýšená časť hľuzy. Pripravte kvetináče so substrátom na ponorenie rastliniek.

Ďalej prichádza doba zakorenenie. Rastlinky by sa mali usadiť. Použite na ne rozprašovač s vodou každý deň. Orchidey budú zakorenené až keď sa objavia nové výhonky.

šľachtenia orchideí

2) prízemné výhonky

Starostlivosť o orchidey musí byť správna a pravidelná, potom sa v priebehu času vyvíjajú malé výhonky pri korienkoch. Je zložité ich oddeliť od materskej rastliny. Výhonky musia dobre vyrásť, aby boli pripravené na oddelenie. Ich dĺžka by mala byť asi 3-5 cm.

Ostrým predmetom odrežte výhonok v mieste, kde sa spájajú. Nechajte ich zaschnúť a potom prisypte drevené uhlie. Sadenice nechajte v kvetináči so substrátom. Musí mať otvory, ktorými prejde vlhkosť.

Rovnako ako všetky mladé rastliny aj orchidey potrebujú dôkladné hnojenie, vhodné hnojivo obsahujúce hlavné živiny – dusík, fosfor a draslík. O rok neskôr sa môžete tešiť z krásnych mladých kvitnúcich orchideí.
   transplantovať orchidea 

3) sadeničky

Pri tejto metóde je nutné si kúpiť fľaštičky so sadenicami orchideí. Spôsob je jednoduchý a prináša vynikajúce výsledky. Rozbite banku, vyberte sadeničky a opláchnite pod tečúcou vodou. Potom namočíme do roztoku manganistanu draselného po dobu 5 minút.

Po uplynutí doby vyberieme sadenice na papierový uterák a necháme oschnúť. Ako malé rastlinky potrebujú veľa svetla, vlhkosti a teplotu 20 až 24 ° C.

Zdieľajte tento geniálny spôsob ako rozmnožiť orchidey aj s vašimi priateľmi! Určite si im budú tiež hodiť

zdroj:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Skúsená záhradníčka mi poradila, ako rozmnožiť orchidey! Je to jednoduchšie ako si myslíte!”