Pre niektorých ľudí sú včely iba strašidelný malý hmyz, ktorý ich otravuje práve vtedy, keď si užívsjú krásny deň vonku. V skutočnosti však opeľujú najmenej 30 % svetových polí a preto sú naozaj užitočné a nenahraditeľné.

V súčasnosti klesá včelia populácia asi o 30 % ročne, a to najmä kvôli pesticídom, invazivným parazitom a zhoršenej kvalite stravy.

Dokážete si predstaviť ako veľmi zostal vystrašený a šokovaný manželský pár, ktorý zistil, že všetky ich včely sú mŕtve. Justin Engelhardt vlastní včelíny v Sioux City. Jedného dňa vstal a zistil, že všetkých 50 včelínov zostalo zničených.

Za tento skutok boli zadržaní dvaja mladí chlapci vo veku 12 a 13 rokov a v prípade ich usvedčenia im hrozí, že vo väzení strávia až 10 rokov.

Justin sa pre Sioux City Journal vyjadril takto: „Rozkopali všetky včelíny a zabili všetky včely. Totálne nás zničili.“

Predbežná škoda dosahuje výšku $60,000 a pretože poisťovne takúto poistnú udalosť nepoisťujú, musia škodu niesť sami.

Mr Engelhardt dodáva: „Vstúpili do kôlne, všetko vybrali a hodili von do snehu. Zničili čo mohli. Nevyzerá, že by niečo ukradli.“

Len čo ľudia o tejto hroznej správe počuli, spojili svoje sily a na podporu Justinovho biznisu založili stránku a bankový účet.  Za tri týždne sa pre nich vyzbieralo asi $30,000. Justin a jeho manželka Tori sú naozaj ohromení.

Na svojom Facebooku zverejnili vyjadrenie, ktoré znie: „Každému ďakujeme za štedré príspevky a podporu. Len vďaka vám dokážeme v našom biznise na jar opäť pokračovať. „

Credit: GoFundMe
Credit: GoFundMe

„Netušili sme, že naša prosba o pomoc identifikovať vandalov zájde tak ďaleko. Ľudia ukázali svoju štedrosť a len s ich pomocou dokážeme prekonať túto situáciu.“

Mladí vandali čelia dlhoročnému väzeniu a pokute až do $10,000.

Zdroj: www.ladbible.com