Svet je miesto, ktoré nás stále môže prekvapiť. S týmto výrokom by určite súhlasili výskumníci z Národného úradu pre oceán a atmosféru. Pri skúmaní Mexického zálivu totiž narazili na “ušatú” chobotničku grimpoteuthis, ktorá urobila niečo neočakávané.
Experti z výskumnickej lode Okeanos Explorer sa vydali do kolísky Golfského prúdu na jednu z expedícií. Pri prieskume zachytili kamerou chobotnicu grimpoteuthis. Tej sa niekedy prezýva “chobotnica Dumbo” – vyčnievajú jej z hlavy plutvy, ktoré pripomínajú uši lietajúceho slona Dumbo z rovnomenného disneyovského filmu.
Len čo vedci ale chobotnicu zbystrili, urobila niečo, čo je zmiatlo – stočila svoje chápadlá do ruličiek. Nikdy predtým nič také nevideli.
Chobotnica grimpoteuthis žije najmenej tri kilometre pod morskou hladinou. Roztomilé “uši” sú výsledkom evolúcie v úzkom spojení so životným prostredím.
V týchto hĺbkach zoženie grimpoteuthis potravu len ťažko. “Uši” jej umožnia vodou pomaly preplávať. To je efektívna cesta, ako v hlbokom mori ušetriť energiu.
Tento malý podmorský živočích je dôkazom, že o pozemskom živote stále nevieme všetko.
Zdroj: Tech Insider