Aj napriek tomu, že kvety milujem, z ich pestovania mám menšie obavy. Nie každý je rodený záhradkár a v mojom prípade to vždy skončí v štádiu klíčenia semien. Taktiež je nepochopiteľné, prečo z celého balíčka vyklíčia len 2-3 semienka, ktoré potom aj napriek všetkému skôr či neskôr zahynú. Na druhej strane, kvety, ktoré pestuje moja kamarátka sú vždy vo vynikajúcom stave. Po tom, čo mi prezradila svoje tajomstvo, vyskúšala som si na balkóne vypestovať svoje obľúbené petúnie.
Petúnia je dušou leta, ktorá už od jeho začiatku až do neskorej jesene dokáže zdobiť balkóny apartmánov, kancelárie či útulné kaviarničky.
Na to, aby vám v júni rozkvitli krásne petúnie, je s prácou potrebné začať už v marci. Prostredníctvom tohto jednoduchého a dômyselného spôsobu sa s vami podelíme o návod, ako si od leta až do jesene môžete vychutnať tieto voňavé rastlinky.
Prvým krokom je kúpa lacných semienok na trhu. Nasledujúce veci potrebné na klíčenie nájdete aj u vás doma.
Potrebujete
- akákoľvek plastová fľaša s uzáverom
- nožnice alebo orezávací nôž
- nylonové pančušky
- polystyrénová pena
- kokosový substrát (voliteľne)
- špáradlo
- aktívne uhlie
- potravinová fólia alebo polyetylénový sáčok
Postup
- Vezmite si plastovú fľašu (napríklad s objemom 500 ml) – závisí to od počtu rastlín, ktoré si chcete do nádoby zasadiť. Fľašu rozrežte na dve časti a vrchnú časť postavte hrdlom do spodnej časti.
- Pomocou horúceho vosku alebo ihlou si urobte malú dierku do uzáveru fľaše na vytvorenie knôtu. Knôt si urobíte následovne: odrežte si zo siloniek tenký 0,5 cm pásik, ktorý ešte natiahnete. Je to potrebné na to, aby sa voda dostala až ku koreňom. Preveďte silonku (knôt) cez otvor na uzávere a zatočte ho. Nastavte si dĺžku knôtu tak, aby sa dotýkal spodnej časti fľaše.
- Rozlomte si penu, porozdeľujte ju na menšie kúsky a zakryte ňou knôt až po vrch hrdla. Urobte si z polystyrénu ešte menšiu drenáž.
- Kým pomocou prstov budete držať vrchný koniec knôtu, nasypte si dnu pôdu – približne 5 cm. Jemne ju pritlačte a na vrchu pôdy si nechajte ešte menší koniec knôtu. Potom si do fľaše nasypte také množstvo hliny, aby nesiahala k hornému okraju 3-4 cm a opäť ju pritlačte pomocou lyžice.
- Na povrchu pôdy si môžete vytvoriť ďalšiu vrstvu kokosového substrátu, do ktorého sa zasejú semienka. Tento krok sa robí s cieľom ochrániť sadenice pred výskytom hubových ochorení rastliny. Nie je to však povinnou podmienkou.
- Pred tým, ako si zasadíte semienka, si pôdu výdatne polejte. Semená si naberte na špičku špáradlá a zasejte ich do pôdy. 5 ks v jednej fľaši bude úplne stačiť. Potom pôdu postriekajte vodou z rozprašovača.
- Do druhej časti fľaše (spodnej) si nalejte vodu. Aby ste ju nemuseli často meniť, vložte do nej 1-2 tablety aktívneho uhlia. Teraz si utiahnite vrchnú časť fľaše potravinovou fóliou alebo sáčkom.
- Aby sa semená petúnie lepšie ujali, umiestnite fľašu na jasné miesto s teplotou 23-28 stupňov. Po vyklíčení prvých klíčkov môžete z fľaše fóliu či sáčok odstrániť.
Od záhradníkov som často počula aj o postupe presádzania. Jedná sa o presadenie rastlín z menšieho do väčšieho kvetináča po výskyte prvých skutočných listov. V takomto prípade sa od vás nevyžaduje ani pikírovanie ani zalievanie. Teraz viete, ako si jednoducho posadiť semená petúnie a dokonca si aj ušetriť miesto na okennom parapete.
Ak urobíte všetko správne, potom si už v máji môžete petúnie presadiť do kvetináčov alebo kvetinových záhonov.
Podeľte sa o tento skvelý nápad aj s vašimi priateľmi na sociálnej sieti!
zdroj:takprosto.cc