Psychológovia vysvetľujú, prečo by ste nemali komunikovať so svojím ex-partnerom cez sociálne siete

“Existuje množstvo pozitív a negatív sociálnych sietí; záleží len od vás ako s nimi naložíte a ako dokážete byť na ne pripravený.” – Aubrey Peeples

Keď je koniec, znamená to, že je naozaj koniec! Komunikácia so svojím ex-partnerom cez sociálne siete a udržiavanie kontaktu s ním sa možno zdá ako dobrý nápad, ale nie je tomu tak vždy. Ak sa vzťah skončí zmierlivo, pravdepodobne máte potrebu zachovať veci tak ako boli doteraz. A ak naopak nie, máte túžbu vedieť, čo druhá strana robí práve teraz.

Vzťahový poradca Clinton Power vraví :“Sociálne siete sú dvojsečná zbraň. Zatiaľ čo dokážu posilniť vzťah medzi priateľmi a vyvinúť hlboký a romantický vzťah vďaka pretrvávajúcej interakcii aj napriek fyzickej vzdialenosti, konštantné používanie sociálnych sietí zhoršuje depresiu a celkové bytie.

Vďaka sociálnym sieťam dokážeme sledovať každý krok človeka, udržiavať kontakt so svojím ex  alebo sledovať jeho profil. Možno sa zdá, že ide dobrý nápad, vedci však vysvetľujú prečo ním nie je a prečo by sme sa mali držať mimo života svojho bývalého partnera.

Prinášame vám 4 dôvody prečo sa vyhýbať svojmu ex-partnerovi na sociálnych sieťach (podľa psychológov)

1. Falošné nádeje

Ľudia zdieľajú na sociálnych sieťach  rôzne veci, ale najmä tie pozitívne. To znamená, že takto získavate iba čiastočný obraz o živote vášho bývalého partnera. Zvyčajne si začnete namýšľať, že sa veci zmenili a že teraz je už pre vás vhodný partner, aj keď ním doteraz nebol.

Výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí pokračujú v „stalkovaní“ svojich bývalých lások cez sociálne siete ako je Facebook, sa s nimi zvyknú opäť skontaktovať a pokúsia sa o opätovné intímne zblíženie. To môže viesť k falošnej nádeji, že sa  spory medzi vami vyriešili, hoci vo vzťahu ich bolo mnoho.

Psychológ a autor Jill Weber, Ph.D. vraví: “Ak sa váš vzťah skončil, uvedomte si, že je naozaj koniec. To, čo trvalo medzi vami a vašim partnerom sa skončilo. Udržiavanie kontaktu s ním znamená, že stále dúfate, že existuje šanca, na spoločné šťastie. Dôsledkom je, že žijete z minulých momentov blízkosti.”

Udržiavanie si odstupu od svojho bývalého partnera vám umožní vidieť váš vzťah ako celok, nie len jeho dobré časy prezentované na sociálnych sieťach.

2. Sledovanie na sociálnych sieťach môže viesť k reálnemu sledovaniu

Mnohí si myslia, že sledovanie svojho ex-partnera na sociálnych sieťach nič neznamená a že ničomu a nikomu sa nič nemôže stať. Vedci preukázali, že ľudia, ktorí sledujú iných na sociálnych sieťach, majú sklon previesť toto správanie aj do reálneho života. Namiesto sledovania ich profilu „náhodne“ skončia na miestach, kde je aj ich ex-partner, pretože vedia, kde sa bude vtedy nachádzať.

… nevieme si predstaviť aké to je byť neustále sledovanou celebritou, ale s tým nesúhlasím, nakoľko v súčasnosti sme všetci verejne známymi osobami, všetci máme profil na sociálnych sieťach a všetci podstupujeme riziko, že sa na nás môže niekto príliš naviazať. Preto treba prehodnotiť ako veľmi sa upneme na iných. Stalkovanie je definované ako fixácia na iných; ak investujeme príliš veľa energie do online života iných hrozí, že sa u nás vyvinie veľmi zložité správanie.“ povedala Dr. Emma Short, expertka na stalkovanie.

Často môže ísť o neželané správanie zo straný bývalej lásky. Na prvý pohľad je neškodné, no je hrozivé a nevhodné. Vyvoláva v človeku na druhej strane hnev a môže vyústiť až vo do viacerých problémov.

3. Predlžovanie obdobia spamätávania sa z ex-partnera  

Existuje množstvo rovníc, ktoré vám prezradia ako dlho vám potrvá, kým sa prenesiete cez rozchod. Všetci dobre vieme, že to istý čas potrvá. Záleží na tom, ako dlho ste spolu boli a akú veľkú lásku ste spolu prežívali, vrátane iných faktorov. Skutočným nebezpečenstvom stalkovania je predlžovanie obdobia, počas ktorého sa budete z rozchodu spamätávať.

Psychologička Yvonne Thomas, Ph.D. vraví : “Z hľadiska duševného zdravia by ste nemali svoju bývalú lásku sledovať na sociálnych sieťach, pretože uberáte sa tým o jedinečnú prestávku, ktorá vám umožní pohnúť sa vpred… stalking je ako zoškrabanie čiastočne zahojenej rany začínajúcej sa uzdravovať po rozchode, a tak začínať celý proces odznova.

Tým, že vidíte partnerove sociálne siete a neprestanete ich kontrolovať, sťažujete si celý ozdravný proces. Obaja si zaslúžite pohnúť sa ďalej.

4. Zvyšovanie rizika depresie 

Koniec koncov stalkovanie vôbec neprináša dobrý pocit. Vedci potvrdili, že ľudia, ktorí stalkujú svojich ex-partnerov na sociálnych sieťach podstupujú vyššie riziko vzniku depresie. Neustále pripomínanie si vzťahu, ktorý skončil, je skvelý spôsob ako si vyvolať stavy úzkosti.

“Psychiatri a psychológovia potvrdzujú úzku previazanosť medzi sociálnymi sieťami a depresiou. Závislosť vedie k sociánemu vyčerpaniu, nakoľko užívatelia sociálnych sietí hľadajú zábavu a oddych a zanedbávajú svoje každodenné aktivity. ” hovorí klinický psychológ Dr. Dolly Habbal.

Každý psychológ vám potvrdí, že je nevhodné pokračovať v sledovaní ex-partnera a môže vyvolať hnev a depresiu. Dokonca to sťažuje budovanie nových vzťahov.

Záver

Stalkovanie na sociálnych sieťach nie je zábava pre každého dotknutého. Pre stalkera môže znamenať problém vzchopiť sa z prežitého rozchodu a môže zhoršiť vzniknutú depresiu. Pre bývalého partnera môže ísť o nepríjemnú a ohrozujúcu skutočnosť. Dovoľte si odpútať sa od svojho ex-partnera a vyliečiť vzniknuté rany.

Zdroj: powerofpositivity.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Psychológovia vysvetľujú, prečo by ste nemali komunikovať so svojím ex-partnerom cez sociálne siete”