Čítajte všetci! Povinne!
Podľa WHO je chorobná úzkosť jednou z najčastejších duševných porúch a trpí ňou až 1 človek z 13, píše BoredPanda. Neustála úzkosť a panické záchvaty narúšajú človeku život a sťažujú vykonávanie aj tých najjednoduchších každodenných činností.
Väčšina ľudí, ktorá nikdy netrpela psychickými problémami to len ťažko pochopí. Mnohí dokonca ani nevedia čo robiť, ak má druhý človek záchvat paniky.
Herečka Kelsey Darragh priznala, že aj ona trpí záchvatmi paniky a úzkostných porúch osobnosti.
Preto zostavila zoznam 15 bodov pre svojho priateľa, ktoré jej môžu v čase záchvatu paniky pomôcť.
2) Pokús sa nájsť moje lieky, a hlavne dozri na to nech ich užijem.
3) Dýchacie cvičenia ma budú iba frustrovať, ale sú nevyhnutné, takže sa pokús donútiť ma synchronizovať moje dýchanie s tvojím.
4) Jemne mi daj pár návrhov čo by sme spolu mohli robiť, aby si odviedol moju pozornosť od paniky. (Nehovor mi čo mám alebo čo by som mala robiť. Akceptuj ak na niečo poviem nie.)
5) Pripomeň mi, že sa to už stalo aj predtým a teda panický záchvat prejde. Vždy prejde, ale pokiaľ trvá je to strašné takže možno mi pripomeň zopár zábavných situácií, ktoré sme spolu prežili, aby som sa trochu usmiala.
6) Niekoľko dúškov vody pomôže, ale prosím nehovor mi, aby som sa najedla, alebo poriadne napila, pretože ver mi, mám chuť na vracanie.
8) Ak je možné odísť z miesta kde sa práve nachádzame, zober ma domov.
9) Prosím, buď ku mne veľmi milý, nie som sama sebou a už tak sa cítim trápne a vinne, že musíš týmto prejsť, tak prosím nebuď podráždený.
10) Niekedy, mi veľké, dlhé, a voľné objatie pomôže cítiť sa v bezpečí.
11) Pomôcť mi dýchať bude ťažké, ale je to najdôležitejšie.
12) Ak to bude vážne zlé, zavolaj mojej mame, sestre alebo najlepšej priateľke.
13) Povedz mi, aby som proti tomu nebojovala, skôr to nechala voľne prejsť. Čím viac sa budem snažiť to kontrolovať (alebo ty) tým to bude horšie.
14) Cíť so mnou. Možno nebudeš chápať čo sa deje, ale chápeš mňa.
15) Približne o hodinu od záchvatu sa ma naň opýtaj. Ako sa cítim a čo by sa dalo urobiť nabudúce.
Kelsey poprosila ľudí s podobným problémom, aby napísali spôsoby, akými sa oni vyrovnávajú so záchvatmi paniky:
“Ja používam techniku 54321: nájdi 5 vecí, ktoré vidíš, 4 veci, ktorých sa môžeš dotknúť, 3 veci, čo môžeš počuť, 2 veci, ktoré cítiš a 1 vec, čo môžeš ochutnať. Funguje to takmer pri všetkých až na tie najvážnejšie záchvaty.”
“Hudba. Hudba pomáha najviac! Nejaká šťastná pesnička, ne ktorú milujem tancovať alebo spievať je moja záchrana.”
“Mne pomáha intímny dotyk od mojej manželky. Nie vášnivý dotyk , ale skôr empatetický. Hladenie chrbáta pod tričkom, masírovanie hlavy, položenie ruky na líce. Toto pomáha hlavne v neskorších fázach záchvatu, keď sa pokúšať znova vrátiť, ale zatiaľ mi to nejde.”
“Pre mňa je kľúčový jemný hlas a ak nepočujem žiadny hluk. Tiež pomáha ak mi osoba opíše nejakú upokojujúcu scénu, ktorú si môžem predstaviť vo svojej hlave.”
A vy ste už zažili záchvaty paniky? Ako sa s nimi vyrovnávate? Už ste o nich počuli?
zdroj: lifter.com.ua