Určite viete, akú dôležitú úlohu má hrach v našej potrave. Ide o univerzálny produkt, ktorý nielen poteší naše chuťové bunky, ale aj peňaženku, keďže sa jedná o cenovo-dostupnú potravinu. Navyše, nachádza sa v ňom 3-násobné množstvo vitamínov skupiny B, než je to v celozrnnom chlebe!
Hrach je plnohodnotnou náhradou mäsa. Rovnako ako ostatné druhy surovín, hrach je bohatý na rastlinné bielkoviny, ktoré sa zložením najviac približuje tým živočíšnym.
Pripravte si sýtu polievku – najjednoduchší spôsob, ako si hrach vychutnáte a pomôžete svojmu zdraviu. Ako to urobiť, aby bola celá vaša rodina v úžase, to sa dozviete v nasledujúcom článku – pripájame rôzne varianty.
Pred prípravou si prečítajte tri dôležité a jednoduché pravidlá, s ktorými nikdy nešliapnete vedľa…
- Vyberte si suchý hrášok, nakrájaný na polovičku. Celý hrach sa nemusí vždy uvariť správne, polievka tak získa zlú konzistenciu a hrach ostane na dne hrnca.
- 6-8 hodín pred varením si hrach zalejte vriacou vodou. Teplota vody je v tomto prípade zásadná vec, pretože vriaca voda dokáže okamžite hrach nasiaknuť vlhkosťou. Po namočení vodu zlejte a hrach premyte.
- Pri varení hrachu pridajte do hrnca 1 čl sódy (približne na 3 l). Tento trik je taktiež vhodný pri príprave fazule, pretože sóda prispieva k rýchlemu zmäknutiu strukovín. Na chuť pokrmu pridanie sódy nijako nevplýva, preto sa nebojte, že by sa polievka či prívarok mohli chuťovo pokaziť.
Hrachová polievka s loveckou klobáskou
Ingrediencie
- 300 g loveckej klobásy
- 200 g suchého hrachu
- 1 cibuľa
- 1-2 mrkvy
- 5-6 menších zemiakov
- 2 bobkové listy
- 1 čl sódy
- 1,5 pl slnečnicového oleja
- 4-5 strúčikov cesnaku
- soľ a korenie podľa chuti
Príprava
- Namočený hrášok premyte a zalejte čerstvou vodou tak, aby hladina bola o 3 prsty vyššia. Po zovretí pridajte sódu, premiešajte a nechajte variť na miernom ohni približne 1 hodinu.
- Ošúpané zemiaky nakrájajte na kocky a pridajte do polievky.
- Očistenú cibuľu nakrájajte najemno, mrkvu nastrúhajte na strúhadle. Zeleninu následne orestujte na slnečnicovom oleji a následne ju pridajte do hrnca s polievkou. Varte 30 minút.
- Pred koncom prípravy pridajte nakrájanú loveckú klobásku (pokojne to môže byť aj iné údené mäso), prelisovaný cesnak, opláchnuté bobkové listy, soľ a korenie. Nechajte povariť ďalších 10 minút. Po vypnutí plameňa odstráňte z polievky listy a nechajte ju na sporáku ešte ďalších 15 minút.
- Pred podávaním môžete polievku posypať nasekaným kôprom alebo krutónmi.
Varianty na prípravu hrachovej polievky
- Polievka s dvoma druhmi hrachu – okrem suchého nakrájaného hrachu môžete pred koncom varenia pridať do polievky pohár čerstvého alebo mrazeného hrášku. Svieža vôňa, ktorá sa vám určite zapáči!
- Hrachová polievka s kuracím mäsom – diétny variant pre tých, ktorí majú radšej niečo ľahšie. Namiesto tučných údenín pridajte do polievky uvarené kuracie prsia nakrájané na malé pásiky.
- Hrachová polievka so šampiňónmi – vegetariánska voľba, ktorá je vhodná aj počas dní pôstu. Postupujte podľa predchádzajúceho návodu a pri fáze pridávania mäsa nezabudnite na nakrájané šampiňóny.
- Hrachová polievka s olivami a paradajkami – ďalší recept so zaujímavou chuťou, ktorý môžete pripravovať aj v čase diéty. Budete k tomu potrebovať plechovku olív bez kôstok a 2 paradajky. Olivy nakrájajte na polovicu, paradajky nechajte zapariť a následne ich narežte na kocky. Pridajte ich na úplnom konci varenia, približne 5 minút pred koncom.
- Hrachová polievka so slepačím vývarom a kari – z názvu vyplýva, že hrášok sa nebude variť vo vode, ale vo vývare. Pripravujete ho podľa predchádzajúceho návodu, no použitie klobások nechávame na vás. Namiesto nich môžete pridať 0,5 pl kari korenia, štipku papriky a zázvoru. Indická rozprávka!
Podeľte sa o tieto skvelé recepty aj s vašimi priateľmi na Facebooku.