Už je tomu 5 rokov, čo svojmu dieťaťu šepkám pred spaním tieto slová. Je neskutičné aká je sila matkiných slov

Keď  bol náš najstarší syn chorý, psychiater nám dal obrovský dar. Povedal nám o jednom výskume z Anglicka.

Išlo o jednoduchý rituál, ktorý robila matka svojmu chorému dieťaťu každú noc. Až dieťa zaspalo, počkala na aktívnu fázu jeho spánku a toto mu vravela:

’Ľúbim ťa. Som na teba hrdá. Som šťastná, že si moje dieťatko. Si pre mňa najlepší.’

Výsledky porovnali s inými deťmi s rovnakou diagnózou, ktorých mamičky im do uší nešepkali vôbec nič. Deti, ktoré prijímali od matky slová lásky a uznania sa vyliečili omnoho rýchlejšie. V tom je čaro matkiných slov.

Oplatí sa to skúsiť. Ja som neváhala. Je to jednoduché a lacné v porovnaní s inými druhmi liečby. A vždy po ruke. Potom som začala improvizovať. Už je tomu 5 rokov a ja svojim chlapcom šepkám každú noc rozličné prívetivé slová.

Aký je výsledok?

 • Pocit intimity. Neviem tento pocit porovnať k ničomu. Objímam svoje deti a hovorím im veci, ktoré sú dôležité pre ne aj pre mňa.
 • Rovnako s každým dieťaťom. Nielenže so svojimi deťmi takto strávim dostatok času, ale ide zároveň o jedinečné chvíle matky a dieťaťa.
 • Poviem im niečo výnimočné. Niekedy spôsobí veľké množstvo informácií a okolností nedorozumenie, či sťaží komunikáciu. Keď im však v noci šepkám ako veľmi ich milujem, všetko zlé zmizne.
 • Deti cítia lásku. Čítala som, že by sme mali svojim deťom vravieť túto frázu: „Vieš, že ak by som si mala vybrať zo všetkých detí na celom svete vybrala by som si teba?“ Keď som to svojmu synovi povedala prvýkrát, bol prekvapený, potešený a neustále opakoval: „Mňa? Naozaj? Hovoríš pravdu?“. Je naozaj dôležité aby deti cítili rodičovskú lásku a to, že sú pre rodičov výnimočné.

Existuje niečo ako permisívne vety, ktoré ak vyslovujeme, môžu zmeniť naše vnímanie sveta. Väčšinou ide o jednoduché  slová týkajúce sa lásky, uznania a ľútosti.  Zistila som, že ak tieto frázy opakujete svojim deťom každú noc, vyrieši sa mnoho problémov.

Vety, ktoré zvyčajne hovorím:

 • Som tvoja mama a ty si moje dieťa. – to pomáha, ak medzi vami necítite emocionálne prepojenie
 • Ja dávam, ty berieš. – ide o kolobeh energie v rodine
 • Kvôli mne nemusíš robiť vôbec nič. Milujem ťa takého aký si.  – pomôže nájsť cestu životom
 • Otec a ja ťa veľmi ľúbime. Si naše dieťatko.
 • Si ako tvoj otec. On je pre teba tým najlepším otcom.
 • Prepáč.
 • Som na teba hrdá.  – opakujte sebe aj jemu najmä vtedy, ak sa snažíte dieťaťu presadiť vlastnú víziu jeho budúcnosti
 • Ľúbim ťa.

Ako si vyberať z týchto viet?

Skúste vyberať rozličné frázy a pochopiť, čo vy a vaše dieťa potrebujete. Zistila som, že ak vyberiem vetu, ktorá je v tom momente pre mňa naozaj dôležitá, uľaví sa mi. A ak poviem svojmu dieťaťu to, čo potrebuje počuť, reaguje rovnako.

Nemali by ste to však hovoriť naučene a automaticky. Aby boli vety naozaj magické, musia byť úprimné.

Nezabudnite svojim deťom vravieť, že ich ľúbite aj počas dňa a bezdôvodne. Objímte ich, pobozkajte ich, Toto sú chvíle v živote, na ktorých záleží.

Čo dokáže byť jednoduchšie a čarovnejšie než slová povedané milujúcou matkou z hĺbky jej srdca?

pixabay.com

FOTO: ivetteivens
Autor: Olga Valyaeva

Zdroj: brightside.me

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Už je tomu 5 rokov, čo svojmu dieťaťu šepkám pred spaním tieto slová. Je neskutičné aká je sila matkiných slov”