Neviete, čo so sebou? Čítajte klasikov – 6 tipov, ktoré nestarnú!

 


Úspešne ste sa im vyhli počas povinného čítania? Zvykli ste odvšadiaľ počúvať odporúčania, 

aké sú kvalitné a poučné, no ani tie vás nepresvedčili o opaku? 

Práve teraz je ten správny čas, aby ste spoznali klenoty klasickej svetovej literatúry. 

Svetová klasika najnovšie čitateľov láka okrem vzácneho a nadčasového obsahu aj moderným vizuálnym spracovaním. Pripravili sme si preto pár tipov svetového formátu, ktoré vyšli nedávno opätovne a v novom šate. Pevne veríme, že si klasiku predsa len zamilujete.

 

Louisa May Alcott

Malé ženy

Ak ste ešte nečítali príbeh o štyroch sestrách, ktorý neustále ukazuje ďalším generáciám pravdivé hodnoty rodiny, priateľstva, odpustenia a života v pravde a láske, odporúčame to urýchlene napraviť. Romantická Meg, neskrotná Jo, krehká Beth a rozmaznaná Amy preukážu neskutočnú vnútornú silu, boj za nezávislosť v tých najťažších časoch, a okamžite si získajú vaše srdcia. Na Slovensku vychádza román prvýkrát v kompletnej neskrátenej podobe vrátane druhého dielu.

Citát z knihy: „Jedného dňa všetky vyrastieme, je dobré vedieť, čo chceme.“

Michail Bulgakov 

Život pána de Molièra
Román predstaví život a tvorbu Jeana-Baptistu Poquelina, známeho pod menom de Molière. Nahliadneme do jeho kontroverzného súkromia, poznačeného viacerými škandálmi, ktoré bolo bytostne späté s divadlom, v tej dobe ustavične balansujúcim na pokraji krachu a nemilosti mocných. Napriek tomu vytvoril Molière osobité nadčasové dielo, ktoré dodnes nachádza svoje miesto na svetových divadelných scénach.

Citát z knihy: „Nie sme zodpovední len za to, čo robíme, ale aj za to, čo nerobíme.“ —  Molière

 

F. M. Dostojevskij

Bratia Karamazovovci I

Autor o knihe
„Vo chvíli, keď začínam opisovať životné osudy Alexeja Fiodoroviča Karamazova, som trocha v pomykove. Totiž: nazývam Alexeja Fiodoroviča svojím hrdinom, hoci dobre viem, že to naskrze nie je veľký človek, a preto vopred rátam s nevyhnutnými otázkami takého druhu, ako: čím je až taký pozoruhodný ten váš Alexej Fiodorovič? Prečo mám ja, čitateľ, márniť čas spoznávaním jeho životopisných faktov? Nuž, možno na to príde čitateľ sám pri čítaní románu.“

Citát z knihy: „Hlúposť je stručná a nie ľstivá, ale rozum prekrúca a skrýva sa. Rozum je podliak, ale hlúposť je priama a statočná.“

Erich Maria Remarque

Na západe nič nové

Vojnový román, ktorý vyšiel v roku 1929, šokoval verejnosť realistickým zobrazením vojny, ktorá zničila celú vtedajšiu mladú generáciu, pretože neodvratne predurčovala osudy – aj osud devätnásťročného Paula Bäumera a jeho šiestich spolužiakov, ktorí nasadzovali svoje životy netušiac, že z hrozného vojnového besnenia pre nich už niet návratu…

Citát z knihy: „Sme opustení ako deti a skúsení ako starí ľudia, sme suroví a smutní a povrchní – myslím, že sme stratení.”

J. D. Salinger

Kto chytá v žite

Osud revoltujúceho tínedžera Holdena Caulfielda, a zároveň hlavného protagonistu diela, sa stal symbolom svojej doby, ale nadčasovo aj všetkých mladých, ktorými burcujú city a oprávnený hnev voči spoločnosti. Príbeh zachytáva trojdňové putovanie sedemnásťročného Holdena domov po nedobrovoľnom opustení prípravky v Pencey, ale predovšetkým je to putovanie za sebauvedomením a za pocitom spolupatričnosti k okolitému svetu. Dielo slúži ako nesmrteľný zdroj inšpirácie v boji proti pretvárke, malomeštiactvu a skostnateným názorom. 

Citát z knihy: „Nikdy nikomu o nikom nič nerozprávajte. Lebo potom vám bude každý chýbať.”

Victor Hugo

Chrám Matky Božej v Paríži

V monumentálnej románovej freske ožíva nielen príbeh znetvoreného zvonára Quasimoda a krásnej Cigánky Esmeraldy, ale aj sám Paríž pätnásteho storočia – stredoveké mesto so svojou magickou atmosférou, ktorému dominuje Chrám Matky Božej, nádherná majestátna katedrála. Do centra románu preniká najmä ľud – parížska chudoba, živelne sa búriaca proti cirkevnej tyranii a objavujúca svoje ušľachtilé jadro, lásku a ľudskosť uprostred stredovekej krutosti.

Citát z knihy: „Jednooký je oveľa nedokonalejší ako slepý, vie, čo mu chýba…“

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
  Úspešne ste sa im vyhli počas povinného čítania? Zvykli ste odvšadiaľ počúvať odporúčania,  aké sú kvalitné..." />