Pri výbere koberca do detskej izbe častokrát smeruje prvá úvaha k jeho dizajnu. Aký motív zvoliť, aká farba najviac oživí interiér a podobne. Je tu však omnoho dôležitejší atribút, na ktorý je potrebné myslieť. Na prvom mieste je bezpečnosť!
Protišmykové koberce
Vhodný koberec do detskej izby by mal mať na spodnej strane špeciálny protišmykový podklad, zvyčajne vyrobený z latexu, gumy alebo silikónu, ktorý zabráni jeho posúvaniu po podlahe. Pokiaľ nie je koberec podlepený, alternatívou je dokúpenie protišmykovej podložky – pre detské izby sú vhodnejšie veľkoformátové podložky pod celý koberec, ktoré môžete ľahko orezať do požadovanej veľkosti. Deti neustále lezú, behajú či skáču a koberec, ktorý sa nešmýka tak zníži riziko pádov a následných zranení.
Hypoalergénne koberce
Koberce majú tendenciu pohlcovať nečistoty a alergény, ako sú napríklad prach, peľ alebo roztoče. Z tohto dôvodu by ste mali do detskej izby vyberať koberce, ktoré sú hypoalergénne. Túto požiadavku najlepšie spĺňajú kvalitné koberce z prírodných materiálov ako bavlna alebo vlna, bez farbenia a bielenia, maximálne s využitím prírodných farbív. Citlivá detská pokožka často prichádza do kontaktu priamo s kobercom (deti sa častokrát hrajú na zemi), tzn. netoxicita je dôležitá. Vyznačujú sa tiež dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, sú mäkké a pohodlné.
Koberce s nízkym vlasom
Pre koberce do detskej izby je vhodnejší nízky vlas, nakoľko znižuje riziko zakopnutia. Výhodou je aj jednoduchšia údržba. Omrvinky a rôzne nečistoty ľahko povysávate. Hĺbkové čistenie môžete urobiť pomocou parného čističa, kde vďaka vysokej teplote zabijete baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré by ste bežným vysávačom neodstránili. V závere – koberce s nízkym vlasom sú praktickejšie, bezpečnejšie a jednoduchšie na údržbu.
Pamätajte, že až po tom, ako vyriešite otázky týkajúce sa bezpečnosti, prichádzajú na rad úvahy o dizajne koberca – tvare, farbe či motíve.