Ak hľadáte jednoduchý a vzrušujúci nápad na užitočné zábavy s dieťaťom, tento článok je práve pre vás! Klíčenie semien v neobvyklých cestách – veľmi zaujímavá lekcia, ktorá môže magicky zaujať ako dieťa a tak aj rodiča. Zoznámiť dieťa s vývojom a rastlinným životom, ako rastie každé semeno, a potom môže s radosťou žať – to je dobrodružstvo!
Redakcia „chillin.sk” sa s vami podelí o zábavné nápady, ktoré môžu ľahko pomôcť vštepiť deťom lásku k rastlinám.
Detská záhradka vlastnými rukami
- Zeleninová záhrada na kuchynskej hubke
Pre takýto fascinujúci experiment budete potrebovať obyčajnú kuchynskú hubku, vodu a špáradlo. Pre klíčenie je najlepšie vziať ľanové semená a žeruchu – sú nenáročné, rastú pomerne rýchlo, ale sú jedlé! Len si predstavte, ako bude hrdo jesť zelený šalát, vypestovaný rukami chlapca.
K dispozícii máme malé tajomstvo – je najlepšie rezať hubku, keď je navlhčená. A keď je domček zostavený a semená zasiate, huba by mala byť mierne navlhčená – nemala by z nej stekať voda.
Potom s dieťaťom zalievajte domček niekoľkokrát denne postrekovačom. Prvé 2-3 dni neobvyklú záhradu zakryte plastovým vreckom, aby sa zabránilo vysychaniu semien. Na strechu, môžete použiť mäkký „krém”, semienka namočte do vody. Potom sa malé zrná nespláchnu dole.
Vzhľadom na to, je to skvelá práca! Proces rastu zŕn je tak výrazný, že zaujme nielen malých pestovateľov, ale aj rodičov.
- Pestovanie tekvice v tekvici
Klíčenie tekvicových semien – prácny proces, ale určite to bude apelovať na začínajúcich pomocníkov matky. Vyberte si malú, ale silnú tekvicu a čiastočne ju očistite od dužiny. Vyplňte tekvicu pôdou, zasaďte niektoré jej semená polejte. Ak začnú klíčiť semienka teraz, na začiatku sezóny výhonky môžete zasadiť do prírody a na jeseň budete zbierať skutočnú úrodu.
Mimochodom, v procese hnitiu tekvica nevylučuje nepríjemné pachy, ale iba slúži ako vynikajúci zdroj potravy pre drobné semienka.
- Pestovanie fazule na vatových tampónoch
Táto metóda – jedna z najjednoduchších spôsobov vizuálne ukázať svojmu dieťaťu, ako sa rozvíja koreňový systém rastlín. Nič zložité, stačí naplniť pohár vatovými tampónmi a položiť na ne fazuľu. Navlhčite vatu rozprašovačom, ale nepreháňajte to – voda nesmie stagnovať v pohári.
Položte nádobu na parapetu, aby sa zabránilo priamemu slnečnému žiareniu. Po 3 dňoch sa ukážu prvé výhonky, a po 8-9 dňoch od prvého páru listov vyrastie celá sieť výhonkov. O dva týždne neskôr budete svedkami premeny fazule do malej silnej rastliny! Táto fazuľka môže byť transplantovaná do pôdy v záhrade a pokračovať v starostlivosti o ňu.
- Pestovanie fazule v papieri
Nalejte do malého pohára trochu vody (hrúbka vodnej vrstvy 2 cm), zrolujte servítku do tesného valca a vložte ju do nádoby. Fazuľu položte k stene pohára. Vlhkosť z dna pôjde hore na obrúsok a bude hydratovať koreňový systém. Nezabudnite občas navlhčiť servítku rozprašovačom. Maličký bôb vytvorí koreňový systém neuveriteľne rýchlo, v priebehu niekoľkých dní si všimnete výhonok!
Zoznámte dieťa so životom rastlín po celý rok! Len musíme dať bokom nejaké miesto vo vašej domácnosti dieťaťu pre zeleninové záhrady a vaše dieťa určite upúta taká vzrušujúca rodinná aktivita.
zdroj:takprosto.cc