Klimatizácia získava každým rokom čoraz väčšiu popularitu a dokonca sa jej podarilo prebojovať do kategórie nenahraditeľných vecí. Počas horúcich letných dní si bez nej pravdepodobne ani nevieme predstaviť fungovanie. Ak si však myslíte, že klimatizácia je úplne bezpečnou záležitosťou pre každodenné použitie, ste na omyle.
Prezradíme vám, prečo je práca v klimatizovanej miestnosti nevhodná najmä zo zdravotného hľadiska…
Ako teda funguje klimatizačné zariadenie?
Klimatizácia – nádherný zázrak technológie, ktorý pomáha uniknúť teplu v lete a udržiavať teplo v zime. Bohužiaľ, vynález má aj množstvo vedľajších účinkov na ľudské zdravie, o ktorých ste doposiaľ asi nevedeli…
- Dehydratácia Ide o známy fakt – ak sa človek nachádza v klimatizovanej miestnosti, rýchlosť dehydratácie sa niekoľkokrát násobne zvyšuje. Samotná klimatizácia znižuje vlhkosť, hoci to na prvý pohľad nie je vôbec postrehnuteľné. Naše telo začína strácať vodu, pretože teplota v miestnosti je nízka a my nemáme potrebu napiť sa. Ak teda pracujete v klimatizovanej kancelárii, dávajte si pozor na množstvo vypitých tekutín a uprednostnite čistú vodu pred nápojmi, ktoré telo ešte viac dehydrujú.
- Bolesti hlavyToto je ďalší nepríjemný účinok klimatizácie. Bolesti hlavy či prípadná migréna nadväzujú na predošlý bod o dehydratácii organizmu.
- Problémy s dýchacím systémomPracovníci s pomocníkom na reguláciu vzduchu sa často sťažujú na pretrvávajúce respiračné symptómy: pocit plného nosa, sušenie v hrdle a nose či dokonca nádcha. Štúdie ukázali, že 28% ľudí, ktorí pracujú v klimatizovanej miestnosti trpí chronickou nádchou. U tých, ktorí pracujú vo vetranej miestnosti, je to len 5%.
- OspalosťHlavnou úlohou klimatizácie je človeka schladiť a vzpružiť. Výsledný efekt však môže byť úplne opačný. Je dokázané, že ľudia pracujúci v miestnosti, kde je klimatizácia, sa častejšie sťažujú na pocit ospalosti.
- Svrbenie a suchá pokožka Je klimatizácia škodlivá aj pre našu kožu? Áno, a ako! Vystavovanie sa slnečnému žiareniu v kombinácii s klimatizáciou má za následok svrbenie a vysušovanie pokožky. Preto je nevyhnutné, aby ste sa o jej hydratáciu starali nielen v zime, ale aj v lete.
- Astma a alergieNie, klimatizácia nespôsobuje vznik alergií či astmy, no zhoršuje ich stav. Sú ľudia, ktorých klimatizácia chráni ak sú alergickí na peľ alebo prach. Na druhej strane, existujú aj takí, ktorí sa sťažujú na zhoršenie príznakov spojených s týmito ochoreniami.
- Suché oči Vzhľadom na vysušené ovzdušie môže dôjsť k pocitu suchých a podráždených očí, ako aj k ich začervenaniu a rozmazanému videniu.
- Chrípka a infekcie Vzhľadom na to, že vzduch z klimatizácie vysušuje nosové priechody, výsledkom môže byť podráždenie sliznice nosa. Takto sa vaše telo stane zraniteľnejším a chrípka či rôzne druhy infekcií majú jednoduchšiu cestu k tomu, aby vám zapríčinili zdravotné problémy.
Hoci je klimatizovaný vzduch pre človeka skutočne nebezpečným, je málo pravdepodobne, že sa teraz klimatizácie prestanú úplne používať. Aj napriek svojim negatívam má nejaké výhody, za ktoré by sme počas horúcich dní dali pravdepodobne všetko. Aby ste sa ako-tak vedeli ochrániť pred jej škodlivými účinkami, mali by ste dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.
Neseďte priamo pod zapnutou klimatizáciou – tým sa vyhnete nepríjemnostiam s respiračnými ochoreniami. Snažte sa nosiť oblečenie z prírodného materiálu, ktoré vie dobre absorbovať vlhkosť. Vďaka tomu ochránite vaše svaly chrbtice a krku pred zápalom.
Pred odchodom z kancelárie vypnite klimatizáciu a počkajte, kým sa teplota priblíži tej, ktorá je vonku na ulici. Týmto spôsobom sa telo ľahšie prispôsobí a nezaznamená šok pri prudkej zmene teploty. Dbajte na dostatočné množstvo tekutín, aby váš organizmus netrpel kvôli dehydratácii.
Ak budete dodržiavať uvedené tipy, môžete sa vyhnúť nepríjemným následkom a klimatizácia vám tak bude prinášať viac osohu ako škody.
Podeľte sa o tieto zaujímavé informácie aj s vašimi priateľmi na sociálnej sieti!
Prečíutaj si aj: Žena strihala svoje rifle a to čo z nich vytvorila vás prekvapí a budete to chcieť aj vy
zdroj:takprosto.cc