Francúzsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá zakazuje plytvanie potravín

Vo Francúzsku začal platiť zákon, ktorý nariaďuje supermarketom, že jedlo, ktoré by z najrôznejších dôvodov vyhodili, musí dať charitatívnej organizácii. Inak im hrozí pokuta v prepočte viac ako 65 tisíc eur. Nepredaným jedlám sa vo veľkých obchodných reťazcoch už nebude plytvať. Namiesto odpadkových košov poputuje do charitatívnych organizácií alebo poľnohospodárom ako krmivo pre zvieratá.

Spoločnosti s rozlohou predajne väčšou ako 400 metrov štvorcových sú povinné zmluvne nadviazať spoluprácu s niektorou charitatívnou organizáciou a nepredané potraviny jej odovzdávať. Legislatíva zakazujúca likvidáciu nepredaných potravín je súčasťou širšieho úsilia francúzskej vlády obmedziť v nasledujúcich desiatich rokoch plytvanie potravinami.

Francúzsky politický aktivista a právnik Arash Derambarsh k celej veci dodáva: „Ďalším krokom je požiadať prezidenta Françoisa Hollanda, aby zvýšil tlak na Jeana-Clauda Junckera, a ten zákon rozšíril na celú Európsku úniu. Bitka je ešte len na začiatku. Teraz chceme bojovať proti plytvaniu jedlom v reštauráciách, pekárňach, školských a pracovných jedálňach. „

Zdroj: rozhlas.cz

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Francúzsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá zakazuje plytvanie potravín”