Poznáme jednoduchý spôsob, ako rozmnožiť vaše muškáty, aby vám ich chválil každý sused v okolí

Muškáty sú jedny zo svetovo najpopulárnejších letných črepníkových rastlín a to už po dobu viac ako 150 rokov. Sú odolne proti chorobám, tolerantné k suchu a k dispozícii v širokom spektre farbe kvetov. To je dôvod prečo sú populárne ako žiadne iné. Nákup muškátov môže byť drahý no máme riešenie. Prečo by sme nemohli vopred plánovať použitie muškátov ktoré už máme a to vďaka odrezkov? Týmto spôsobom dostanete presne tú odrodu akú práve máte a to zadarmo (alebo relatívne zadarmo). A to nie len na jeden rok ale na do vtedy, kým sa vám budú páčiť.

Ako vo väčšine prípadov, načasovanie je najdôležitejšie. Pokiaľ ide o muškáty odrezky je potrebne zabezpečiť na konci leta. Skôr ako začnete robiť odrezky, uistíte sa, že všetky nástroje sú čisté, aby ste na ne nepreniesli hubové choroby počas rezania.

S ohľadom na túto skutočnosť, aj črepníky ktoré budete používať by mali byť tiež sterilne, môžete to dosiahnuť veľmi slabým roztokom bielidla. Je to dôležité hlavne už pri použitých črepníkoch. Nezabudnite ich však následne dôkladne opláchnuť pod tečúcou vodou. Rez spravte cca 10-12 cm nadol od špičky výhonku , tesne pod listovým kĺbom. Teraz odstráňte všetky listy rezom, okrem 3-5 na vrchu. V prípade ak má odrezok kvet mali by ste odstrániť aj ten, aby sa všetka energia vložila do zakorenenia.

Odtiaľto existujú dva spôsoby ako ďalej pokračovať.

  1. Odrezky vložte do dobrého kompostu , môžete pridať aj zopár kamienkov v záujme lepšieho zavodňovania
  2. Odrezky nechajte voľne uložené v starých novinách po dobu 3-7 dní tak, že konce jemne zabaľte do novín a následne polejte.

Či už sa rozhodnete pre jeden alebo druhý spôsob, pokračujte potom umiestnením odrezky do črepníka 3 ks približné 8 cm hlboko. Odporúčame terakotové črepníky (kvetináče) a snažte sa odrezky umiestniť čo najviac ku kraju.

Nechajte aspoň 2 centimetre priestor medzi zeminou a vrchom črepníka a pridajte 0,5 cm vrstvy záhradnej zmesi.  Zalejte a umiestnite na slnečnú parapetu mimo priameho slnečného svetla.  Tiež sa uistite, že je miestnosť dobre vetraná, zníži to výskyt hubových ochorení.

Zeminu nechajte medzi zalievaním vyschnúť, no uistíte sa, že nie je preliata. Taktiež sa ubezpečte, že teplota medzi dňom a nocou nie je rapídne rozdielna. Studená voda môže zvýšiť riziko infekcii. Ak uvidíte nejaké infekčné znaky použite fungicíd no ale až pri relatívne suchej pôde.

Odrezky by sa mali v priebehu 10-20 dní zakoreniť. Potom ich môžete presadiť do väčších kvetináčov no pre lepšie zavodňovanie opäť použite zopár kamienkov.  Ak už uvidíte, že začínajú púšťať nové výhonky, znamená to, že ste postupovali správe. Teraz ich už len umiestnite do chladného prostredia na suchej strane. Takto sú v dokonalom stave pripravené na leto.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pelargonia

zdroj:gardenofeaden.blogspot.sk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Poznáme jednoduchý spôsob, ako rozmnožiť vaše muškáty, aby vám ich chválil každý sused v okolí”