Švédsko oficiálne zavádza 6-hodinovú pracovnú dobu, ľudia sú šťastnejší a produktívnejší

Švédsko oficiálne zaviedlo 6-hodinovú pracovnú dobu a čím ďalej viac firiem v krajine sa k nej začína prikláňať. Zistili totiž, že kratší pracovný čas vedie nielen z väčšej spokojnosti zamestnancov, ale aj k vyššej produktivite. Mimo to má tiež pozitívny vplyv na zdravie pracovníkov, ktorí počas roka takmer vôbec nie sú chorí. Platy zamestnancov pritom zostávajú stále rovnaké.

Vo firme Filimundus, ktorá vyvíja mobilné aplikácie, zaviedli 6hodinový pracovnú dobu už minulý rok. Manažéri firmy zistili, že osemhodinová pracovná doba je neefektívna, pretože väčšina zamestnancov sa nedokáže po tak dlhú dobu v kuse sústrediť a pracovať efektívne. Zamestnanci si navyše pri osemhodinovej pracovnej dobe museli brať hodinu pauzu na obed, takže v práci trávili vždy najmenej 9 hodín denne a neostával im čas na ich záujmy a súkromný život.

Aké výsledky priniesla 6-hodinová pracovná doba?

Po zavedení šesťhodinovej pracovnej doby sa ukázalo, že zamestnanci za 6 hodín zvládajú rovnaké množstvo práce ako za osem hodín a v mnohých prípadoch dokonca ešte viac. Majú viac síl a času na svoje súkromné aktivity, cíti sa šťastnejší a úspešnejší. Navyše vďaka dostatku odpočinku takmer nemaródi, čo firme výrazne znižuje náklady.

dfgd

„Ukázalo sa, že osemhodinová pracovná doba nie je tak efektívna, ako si myslíme“, hovorí Linus Feldt, riaditeľ spoločnosti Filimundus.

Naši zamestnanci teraz pracujú len 6 hodín denne, za to od nich ale vyžadujeme, aby sa sústredili naplno len na svoju prácu. Preto majú počas pracovnej doby zakázané používať sociálne siete a ďalšie rozptyľujúce stránky. Tiež sme znížili na minimum počet meetingov a ďalšie aktivity, ktoré ich vyrušujú od práce. Snažíme sa motivovať ľudí, aby maximálne využili svoj čas v kancelárii, a za to im umožňujeme chodiť domov už po šiestich hodinách.

„Sám mám pocit, že stíham ďaleko viac práce, keď na ňu mám menej času“, hovorí Feldt. „Keď viem, že sa nemusím ponáhľať a že mám na niečo osem hodín, viac prokrastinujem a plním úlohy ďaleko pomalšie.“

Ďalšie príklady, kedy šesťhodinovom pracovná doba priniesla ovocie

Firma Toyota zaviedla šesťhodinovou pracovnú dobu vo Švédsku dokonca už pred 13 rokmi. Aj jej zamestnanci boli  spokojnejší a šťastnejší, počet výpovedí sa znížil na minimum a firma začala vykazovať väčšie zisky.

pexels-photo-29594-1

Maria Brath, ktorá v Štokholme založila start-up na optimalizáciu kľúčových slov pre vyhľadávače, zaviedla vo svojej firme šesťhodinovou pracovnú dobu už pred tromi rokmi. „Mysleli sme si, že skrátením pracovného času budeme potrebovať najať viac zamestnancov. O to viac sme boli prekvapení, keď sa zamestnancom po zavedení kratšieho pracovného času zdvihla produktivita. „Firma, ktorá má 20 zamestnancov, odvtedy každoročne rastie a vykazuje dvojnásobné zisky.

Ako by sa vám páčila 6hodinový pracovný čas na Slovensku?

Myslíte si, že by šesťhodinovom pracovný čas na Slovenku mal pozitívne ohlasy?

Čo by ste robili inak, keby ste mali každý deň o 2 hodiny viac času a rovnaké peniaze?

Napíšte nám do komentára

sdfsd

zdroj:Happymag

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Švédsko oficiálne zavádza 6-hodinovú pracovnú dobu, ľudia sú šťastnejší a produktívnejší”