Keď nechcete aby boli vaše deti nevychované, prestaňte robiť týchto 5 chýb

Väčšina rodičov sa stretáva s problémom, že ich dieťa trpí amokom či nevychovanosťou a ani len netušia, o čo ide.  Našťastie my to vieme a predstavíme vám 5 chýb, ktoré by mali rodičia prestať robiť.

Ak na toto správanie vašich detí nezareagujete načas, ovplyvníte tým ich životy viac ako si viete predstaviť.

Potvrdila to aj doktorka Emma Jenner, ktorá sa zviditeľnila najmä v show v televízií TLC “Priveďte pestúnku”. V nej prezentovala 5 rodičovských chýb, ktoré privodia skôr či neskôr neželané následky.

Podľa Emmy je normálne, že rodičia požadujú a očakávajú od svojich detí stále viac,  povedia im o svojich problémoch a ťažkostiach.

TU JE 5 CHÝB, KTORÝCH SA RODIČIA NEUSTÁLE DOPÚŠŤAJÚ: 

BOJA SA SVOJICH DETÍ

Príklad: Ak sa chce dieťa napiť mlieka z iného pohára a nie z toho obvyklého, rodičia automaticky začnú hľadať iný pohár namiesto toho, aby túto požiadavku ignorovali. Boja sa, že dieťa začne plakať alebo odmietne jesť.

Emma považuje toto za obrovskú chybu. Dieťa by vám nemalo rozkazovať. Nechajte ho plakať. Odíďte, ak to nechcete počuť.  Nikdy však nesplňte svojmu dieťaťu všetko, čo mu vidíte na očiach. Premyslite si, aký odkaz mu týmto správaním zanecháte, ak mu dáte všetko, a to len kvôli jeho plaču. Urobíte s tým už niečo?

OSPRAVEDLŇUJETE ICH (“TO SÚ DETI”)

Ak svoje deti ospravedlňujete touto frázou, podnecujete ich opätovne k tomuto správaniu  a aj k neposlušnosti a nezodpovednosti.

Deti totiž dokážu oveľa viac ako od nich rodičia očakávajú. To platí pre rešpekt, chovanie, domáce práce alebo sebakontrolu.

Emma tvrdí, že  by ste mali zvýšiť nároky, ktoré  na svoje deti kladiete. Tak ich naučíte, ako sa majú správať adekvátne situácií.

 NENECHÁTE INÝCH ABY ICH NAPOMÍNALI

Učitelia a profesori by mali deti napomínať, ak sa nesrávajú vhodne. A rodičia by im to mali dovoliť.

Sú predsa očami a ušami rodičov, keď s nimi nie sú. Dnes je to takmer nemožné, pretože ak učiteľ alebo zamestnanec poučuje dieťa, rodičov to len vytočí. Ani sa nesnažia zistiť, čo sa stalo, resp. čo predchádzalo reakcii učiteľa. Ak sa chováte takto aj vy, nepriamo svojmu dieťaťu naznačujete, že v nevhodnom či neslušnom správaní ho nezastavíte ani vy a ani učiteľ.

DETI SÚ NA PRVOM MIESTE 

Rodičia to so starostlivosťou niekedy preháňajú.

Rodičia prispôsobia všetky svoje záväzky a duševné zdravie svojim deťom, len aby splnili ich očakávania a potreby. Mali by si uvedomiť, že im nedokážu dať všetko. Ak si to aj vy uvedomíte, budete mať pokoj na duši a zbavíte sa stresu. Inak im iba dokazujete, že oni sú pánom situácie.

Dieťaťu sa nič nestane, ak si necháte trochu času pre seba. Nič sa nestane, ak mu občas poviete nie.

VYUŽÍVAJÚ JEDNODUHŠIE RIEŠENIA

Aby svoje deti nenudili snažia sa ich zabaviť. A tam nastane neporozumenie v komunikácií. Keď sú v čakárni, v lietadle, či varia a upratujú, dajú deťom do ruky tablety a telefóny. Musíte svoje deti naučiťtrpezlivosti. Mali by vedieť, že jedlo nebude uvarené a prichystané kedykoľvek si zmyslia. Naučte ich pomôcť v kuchyni, keď ich tam potrebujete.

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Keď nechcete aby boli vaše deti nevychované, prestaňte robiť týchto 5 chýb”