Otec upratoval izbu svojej mŕtvej dcéry a zo steny zvesil jej zrkadlo. Keď zistil, čo tam je, zostal ako obarený!

Athena Orchard z Leicester v Anglicku bola obyčajnou, usmievavou a radostnou 12-ročnou dievčinou. Zbožňovala šport, najmä box. Bola nielen výbornú žiačkou, ale tiež sa starala o svojich súrodencov – 6 sestier a 3 bratov.

Tesne pred Vianocami si dievča všimla hrču na hlave. Neuvedomila si, že by to mohol byť príznak niečoho nebezpečného a tak s tým nič nerobila, kým jedného dňa neomdlela v kuchyni. Lekári vydali strašnú diagnózu – rakovina kostí.

Výsledok vyhľadávania obrázkov

Bol to veľký šok pre celú rodinu. Počas 7-hodinovej operácii jej lekári odstránili nádor z jej chrbtice. Potom si musela prejsť neznesiteľnou chemoterapiou, po ktorej prišla o všetky svoje vlasy. Athena, ktorá bola vždy ako teenager plná energie, teraz je príliš slabá, aby vstala z postele. „Vždy bola plná optimizmu a hovorila, aby som neplakala“ – spomína jej matka Caroline. „Vedeli sme, že rakovina je vo veľmi pokročilom štádiu … Bojovala tak dlho, ako to len šlo“. Bohužiaľ krátko po svojich 13. narodeninách zomrela obklopená svojou rodinou.

Niekoľko dní po jej smrti otec Dean zabalil všetky jej veci. Keď zložil zrkadlo zo steny v jej izbe, všimol si niečoho na zadnej strane zrkadla. Nachádzal sa tam ručne písaný list. „Nemohol som tomu uveriť. Text má viac ako 3000 slov“ – hovorí Dean. Úplne som sa zrútil. Začal som to čítať, ale musel som prestať, bolo toho na mňa príliš veľa. Lámalo mi to srdce.

Ručne písaný list od Atheny bol plný veľmi dojemných a múdrych slov:

„Šťastie záleží na nás. Možno sa nejedná o šťastný koniec, ale o samotný príbeh.

Životným cieľom je život plný cieľov. Šťastie je smer, nie miesto. Ďakujem za to, že ste. Buď šťastný, buď slobodný, ver tomu, že zostaneš navždy mladý.

Poznáš moje meno, ale nepoznáš môj príbeh. Počul si, čo som urobila, ale nevieš, čím som prešla. Láska je ako sklo, vyzerá krásne, ale je veľmi krehká.

Každý deň je výnimočný, tak si ho užívaj. Môžeš zomrieť napríklad zajtra, užívaj si každý deň. Život je zlý len vtedy, ak si ho tak zariadíš.

Láska je vzácna, život je podivný, nič netrvá večne a ľudia sa menia. Život je pre každého hrou, ale láska je jedinou odmenou.

Ak Ťa niekto miluje, neopustí Ťa ani v tých najťažších chvíľach. Uvedom si, že život je plný vzostupov a pádov. Bez pádu vzostup nič neznamená.

Čakám, až sa zamilujem do niekoho, komu by som mohla otvoriť svoje srdce.

V láske sa nejedná o to, s kým môžeš stráviť budúcnosť, ale bez koho by si nemohol žiť.

Nie je žiadny dôvod k plaču, pretože viem, že budeš vedľa mňa.“

Nikto nevie, kde dievča našla silu na napísanie tohto listu. „Nikdy sa o ničom nezmienila, ale je to jej štýl,“ hovorí jej otec.“ Athena veľmi rada písala, robilo jej to radosť.“ Athena zostane navždy v pamäti svojej rodiny, okrem iného aj vďaka tomuto cennému suveníru. „Keď čítame jej list, máme pocit, že je s nami.“

Aj napriek vážnej chorobu Athena nestratila schopnosť uvidieť krásu v živote. Chcela zdieľať svoj optimizmus so svojou rodinou. To dievča je skutočnou inšpiráciou pre nás všetkých.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Otec upratoval izbu svojej mŕtvej dcéry a zo steny zvesil jej zrkadlo. Keď zistil, čo tam je, zostal ako obarený!”