Čo s tým: Človek, ktorý sa neustále sťažuje a fňuká, vám odoberá životnú energiu!

Schopnosť ukázať svoje pocity a empatiu svedčí o našich pozitívnych kvalitách. Je však dôležité vedieť, kedy ich správne vyjadriť. Ak sa po rozhovore s iným človekom cítite vyčerpane, možno by ste mali začať rozmýšľať o tom, ako zmeniť svoje správanie.

V našom živote musíme neraz čeliť množstvom problémov. Samozrejme, neraz si vypočujeme sťažnosti od našich príbuzných a priateľov. Na jednej strane to je prirodzené, ľudia sa nejakým spôsobom potrebujú vyventilovať, či už slovne alebo napríklad prostredníctvom športu. Na druhej strane, neustále počúvanie o problémoch a sťažnostiach nám uberá nielen z pozitívnej, no najmä životnej energie.

Niektorí ľudia možno hovoria o svojich problémoch, aby ich mohol niekto podporiť a poradiť. Iní hádžu svoj negativizmus na všetkých okoloidúcich. A práve tento jav je potrebné naučiť sa rozlišovať.

Možno, že ľudia patriaci do druhej kategórie vás budú považovať za necitlivých egoistov, keď odmietnete ich spoločnosť. Možno sa vo vás pokúsia vzbudiť pocity viny alebo niečo iné, čo vám bude nepríjemné. Nebojte sa. Vaše odmietnutie bude znamenať nával energie a pocit sebaúcty po tom, čo zlikvidujete tento toxický kontakt.

Prečo sa neoplatí počúvať problémy týchto ľudí? Pretože ten, kto sa len sťažuje, nerobí nič pre to, aby svoj život zmenil. Má rád, keď môže byt v roli ukrivdeného.

Snažíte sa ho vypočuť, no ako mu viete pomôcť? Nijako. On ju totiž ani nepotrebuje, potrebuje sa len vyrozprávať, no rozhovor bez účelu nemá žiaden zmysel.

 

Sťažuje sa, podvedome a niekedy aj zámerne odmieta priznať si svoju vinu, ktorá ho priviedla k takýmto neúspechom. S ľuďmi tohto typu by mali pracovať špecialisti, ktorý vedia, ako by mali ovplyvniť ich spôsob myslenia.

Najväčší negatívny vplyv na človeka majú jeho vlastné negatívne myšlienky.

Sťažovanie nikdy nedokáže vyriešiť tieto problémy. Váš súcit im nepomôže, oni ho v skutočnosti nepotrebujú. Všetko čo hľadajú, je oslobodenie od zodpovednosti za ich vlastný osud. To je ale nemožné…

Čo sa ale stane s nami, keď budeme neustále počúvať ich nariekanie a sťažnosti?

V podstate budeme vkladať našu vlastnú energiu do prázdna. Hoci im chceme pomôcť, riešenie problémov nepríde. Skúšame to znova a znova a výsledok je ten, že sa vyčerpáme.

PRVÉ ZNAKY VYČERPANIA

  1. Emocionálna nerovnováha
  2. Ťažkosti s riešením vlastných problémov
  3. Problémy so sústredením
  4. Vznik negatívnych myšlienok

 

Čo teda robiť, aby sme sa vyhli sťažnostiam?

  1. Nastavte a udržiavajte vzdialenosťMožno sa na vás dotyčný človek kvôli ľahostajnosti urazí. No keby všetci prestali počúvať jeho nekonečné reči o zbytočnosti života, musel by konečne začať riešiť svoje problémy, namiesto toho, aby o tom len hovoril. A možno sa len prestane sústrediť na všetko to zlé, aj to je niečo, však?
  2. Umožnite tomuto človeku pochopiť, že nikto nenesie zodpovednosť za to, čo sa deje, okrem neho saméhoPredpokladajme, že ste si daného muža či ženu vypočuli. Nemíňajte čas ešte aj na to, aby ste mu úprimne povedali, že toto je len kvapka v mori, pretože existuje niečo oveľa horšie a tým je jeho celkový negatívny postoj k životu, okoliu a sebe samému. V prípade, že máte čas, podeľte sa s ním o váš názor. Tak či onak, je to už len na ňom, ako k tomu pristúpi. 
  3. Neukazujte vašu „slabosť“Ľútosť či sťažovanie sa sú istým spôsobom manipulátory. Neukazujte im svoju ochotu púšťať sa do ich dobre známych negatívnych rečí. Takto zabijete dve muchy jednou ranou – vy budete mať čistú myseľ a dotyčný si možno začne uvedomovať, že takto to ďalej nepôjde.Negatívne zmýšľanie človeka sa len málokedy podarí úplne rozpustiť. Po tom, čo vyčerpá vás, presunie sa na ďalšiu svoju „obeť“.

     

  4. Stanovte si hranicePožiadajte človeka, aby sa snažil rešpektovať vaše právo na osobný priestor. To isté sa týka aj výberu témy na rozhovor. Pokojne mu môžete povedať, že sa nechcete celý čas rozprávať o všetkých tragédiách sveta. Potom bude nútený odviesť pozornosť od negatív.   

V prípade, že poznáte aj iné spôsoby, ako tento problém riešiť, podeľte sa o ne s nami aj v komentároch na Facebooku!

zdroj:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Čo s tým: Človek, ktorý sa neustále sťažuje a fňuká, vám odoberá životnú energiu!”