V Malých Karpatoch ochranári spočítali 1050 netopierov, práve sa prebúdzajú 

Bratislava 3. apríla (TASR) – Aprílové oteplenie už prebudilo aj netopiere. Ochranári preto definitívne ukončili ich sčítanie na zimoviskách, ktoré prebiehalo od novembra. V Malých Karpatoch bolo počas neho skontrolovaných viac ako 40 jaskýň, štôlní a pivníc, kde zimovalo spolu takmer 1050 netopierov.

„Vzhľadom na nočný spôsob života netopierov máme len obmedzené možnosti, ako ich pozorovať a skúmať. Počas ich zimného spánku sa k nim môžeme dostať veľmi blízko, a preto je sčítanie na zimoviskách jednou z najstarších metód výskumu týchto živočíchov. Údaje nám pomáhajú zisťovať, k akým zmenám v priebehu rokov dochádza,“ objasňuje Michal Noga z mimovládnej organizácie SAOLA.

 

Zimný spánok netopiera je veľmi hlboký. Srdce mu udrie len štyrikrát za minútu a nadýchne sa len raz za hodinu. Životné procesy sa spomalia a jeho telesná teplota klesne často na 1 – 5 stupňov Celzia. V tomto čase sú netopiere veľmi  zraniteľné. Hrozbou sú pre nich predátori – najmä kuny, ale ohroziť ich môže napríklad aj pleseň.

      Negatívny vplyv má aj opakované vyrušovanie netopiera. Na svoje prebudenie totiž spotrebuje veľa energie, ktorá mu na jar potom chýba. Veľkým nebezpečenstvom je kladenie ohňa v zimnom období v štôlňach alebo v jaskyniach – dym môže zadusiť netopiere skôr, ako sa stihnú prebrať a z ohrozeného miesta odletieť.

„Počet vhodných podzemných priestorov pre netopiere je obmedzený, preto má význam chrániť každý jeden z nich,“ pripomína Noga. Preto sa SAOLA chystá zabezpečovať v Malých Karpatoch ochranu významných lokalít pre netopiere, ale aj pre salamandry a iné obojživelníky. Okrem toho v spolupráci s ďalšou mimovládnou organizáciou chystá viacero akcií pre verejnosť.

zdroj: TASR.SK  foto:National Park Service

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “V Malých Karpatoch ochranári spočítali 1050 netopierov, práve sa prebúdzajú ”