Odvážna matka ukázala fotografiu jej mŕtveho 14-týždňového synčeka. „Je to človek, nie medicínsky odpad.“

Odvážna mamička zverejnila srdcervúce fotografie svojho mŕtveho syna, aby dokázala, že je to skutočné dieťa, nie medicínsky odpad, ako ho nazvali lekári.

Sharran Sutherland (40) z amerického štátu Missouri bola ohromená, keď videla svojho dokonalého synčeka Mirana, ktorý zomrel v 14.týždni tehotenstva.

1 týždeň ho chránila v chladničke a následne ho s obrovskou nežnosťou pochovala do kvetináča pod hortenziový krík.

Na fotografii, ktorú urobila matka 11 detí, je dieťa s dĺžkou 10 centimetrov a váhou len 26 gramov. Aj napriek jeho veľkosti malo vyformovanú tvár, ruky, nohy a dokonca aj nechty.

Keďže Miran sa podľa zákona nepovažuje za dieťa kým nedovŕši 20 týždňov, Sharran a jej mužovi Michaelovi povolili, aby si ho vzali domov a pochovali ho.

Aj napriek strate dieťaťa žena hovorí, že je vďačná za príležitosť porodiť, vidieť a držať Mirana pred rozlúčkou.

Podľa zákona však Miran ešte nebol dieťa, ale len embryo.

Sharran zverejnila fotografiu svojho syna, aby ženy, ktoré premýšľajú o potrate, uvideli, nakoľko je sformovaný plod už v tejto rannej fáze.

Sharron hovorí:

„Keď som sa na neho pozrela, držala ho v ruke a videla, ako je dokonale vytvarovaný, bola som v šoku. Nemohla som uveriť , aké na ňom bolo všetko ideálne. Uši, jazyk, ďasná, pery. Neuveriteľné.

Knihy často znázorňujú deti v brušku, no on vyzeral celkom inak. Bola som ohromená až do hĺbky mojej duše.

Miran potreboval len rásť a ďalej sa rozvíjať. To ma zničilo. Je to neuveriteľný pocit, ktorý nedokážem opísať.

Aj po tom, čo zomrel, dali mi príležitosť podržať si ho. Moja túžba bola uspokojená a som za to vďačná.

Nás svet sa dokonale naučil dehumanizovať nenarodené deti. Oblasť určená na potraty zaznamenala veľký úspech. To však neplatí len pre ženy, ktoré podstúpili potrat, ale aj pre tie, ktoré prišli o dieťa, pretože svet nevidí v ich dieťati živého človeka.

Aj keď žena príde o nenarodené dieťa,  nemôže za ním smútiť tak, ako keby ho porodila a ono by potom zomrelo.

Keď žena stratí nenarodené dieťa, takmer žiadna nemá vo zvyku o tom hovoriť. Drží to v sebe a ja si myslím, že je to preto, že ľudia toto dieťa nevnímajú ako dieťa, ani ako človeka.“

Keď ultrazvuk ukázal, že Miranove srdiečko prestalo biť, doktori žene poradili, aby išla na vyškrab , prostredníctvom ktorého jej dieťatko vyberú z maternice.

Sharran to odmietla, pretože nechce, aby bolo jej dieťa roztrhané na malé kúsky. Uprednostnila preto vynútený pôrod.

Niekoľko dní skúmala telo svojho synčeka, vzala si jeho odtlačky prstov a nakoniec ho spolu so zvyškom rodiny pochovali do kvetináča, ako im to odporučil pracovník pohrebného ústavu.

Sharran hovorí:

„Lekárka povedala: môžeme ho zlikvidovať ako medicínsky odpad alebo sa skontaktujete s pohrebným ústavom.

Bola som nesmierne nazlostená, keď moje dieťa nazvala „plodom“! Keď však povedala, že ide o medicínsky odpad, skoro som sa neudržala.

Na druhej strane, pohreb by bol už asi priveľa. Nevedela som, čo mám robiť, nevedela som sa rozhodnúť.

S manželom sme sa nakoniec rozhodli, že ho pochováme v kvetináči s orchideami, aby nám každý rok rozkvitli a pripomenuli nášho synčeka.

Po návrate domov z nemocnice som pripravila fyziologický roztok, do ktorého som dala naše dieťa a postavila som ho do chladničky. Viem, že nejeden človek si pomyslí, že som blázon, no nechcela som, aby sa začal rozkladať a páchnuť. Neboli sme pripravení na jeho okamžité pochovanie.

Bol s nami takmer 1 týždeň. Počas tejto doby som si urobila odtlačok jeho ruky, fotografiu a oplakala som ho. Veľmi mi pomohlo, že som s ním mohla stráviť tento čas.

Keď prišiel čas ho pochovať, bolo to nesmierne ťažké. Chcela som ho vykopať naspäť.

Chcela som ho nechať v chladničke. Nezaujímalo ma, čo by na to povedali iní, chcela som ho tam mať navždy.“

Sharron sa podelila o fotografie dieťatka aj na internete, kde napísala:

„Ako môžete poprieť humánnosť? Nejde len o môjho syna, ale aj o ďalšie deti v jeho veku, ktoré sú zabíjané príšerným spôsobom.

Dúfam, že uverejnením týchto fotografií môjho vzácneho chlapčeka budem schopná presvedčiť aspoň jedného človeka o tom, aby si nevyberali potrat a zachránili tak život svojho dieťaťa.“

Sharron tvrdí, že jej príspevok pomohol minimálne jednej z jej priateliek vzdať sa myšlienky na potrat.

Aký máte názor na potraty?

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Odvážna matka ukázala fotografiu jej mŕtveho 14-týždňového synčeka. „Je to človek, nie medicínsky odpad.“”