Film o slovenských vysokohorských nosičoch je úspešný na celom svete. Barabáš nakrútil jeden z najlepších slovenských filmov.

Jeden z najväčších slovenských pokladov, tradičné remeslo našich starých otcovsa len pred pár mesiacmi zapísalo do nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Slovenský film, ktorý dokumentuje poslanie obetavých nosičov, sa stal najúspešnejším filmom Slovenska za posledných pár rokov. Film od tvorcu Pavla Barabáša, získal niekoľko ocenení Grand Prix.

Tento svetový úspech potvrdila aj samotná Medzinárodná aliancia pre horský film. Alancia združuje 26 festivalov venovaným podobnej tématike v 19 krajinách sveta. 

FREEDOM UNDER LOAD by Pavol Barabáš was awarded the biggest number of Grand Prizes among IAMF festivals in the last…

Gepostet von International Alliance for Mountain Film – IAMF am Freitag, 24. Mai 2019

O úspechu filmu hovorí aj vzialenosť divákov od Slovenska. Film s názvom Sloboda pod nákladom videli diváci v rôznych krajinách od Južnej Kórey až po Argentínu. Film bol preložený do niekoľkých svetových jazkoch ako napríklad do angličtiny, nemčiny, španielčiny, baskičtiny, francúzštiny, poľštiny, macedónčiny a kórejčiny.

Alena Koščová zo spoločnosti K2 studio iformovala: ,,Aj v tom je zmysel dokumentu. Lebo bez nosičov by Tatry vyzerali inak. Stratil by sa v nich rozmer ľudskosti.”

Infernetová stránka csfd.sk  má pri informáciách o filme napísané: „S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov. Možno sa dozvieme niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíme, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.” 

Oficiálny filmový trailer si môžete pozrieť tu:

Ak sa chcete dozveideť zaujímavosti o tomto tradičkom remesle, určite si film pozrite. Okrem iného sa v ňom dozviete aj to, koľko taký nosič zarobí, koľko vynášok urobí za deň či ako často chodí do hôr. Film si doteraz vyslúžil 25 ocenení, čo je za 3 roky je existencie pomerne dosť.

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
Jeden z najväčších slovenských pokladov, tradičné remeslo našich starých otcovsa len pred pár mesiacmi zapísalo do..." />