Hygge. Naučte sa vychutnávať život!

Asi ste už počuli, že severské krajiny sú z hľadiska kvality života hodnotené ako najlepšie miesta na bývanie. V čom tkvie ich tajomstvo?
Jedným z kľúčových faktorov je hygge. Tento pojem v sebe zahŕňa útulnosť a pohodu, srdečnosť, družnosť a spriaznenosť.
Kniha Hygge je aj hľadanie útechy a vzpruhy v prírode, nachádzanie potešenia v aktivitách pod šírym nebom, oslava drobných radostí každodenného života i prejav láskavosti voči sebe aj iným.

„Len žiť nestačí. Človek potrebuje aj slnko, slobodu a malý kvietok na potešenie.“

Hans Christian Andersen

Signe Johansenová je absolventka prestížnej kuchárskej školy Leiths a autorka píšuca o jedle. Skúma tajomstvá severského života a radí, ako si ich osvojiť, nech bývate kdekoľvek na svete.
Jej kniha Hygge obsahuje aj 50 receptov inšpirovaných škandinávskou kuchyňou, naučí vás vychutnať pobyt pod šírym nebom a nezabúda ani na potešenie z fiky – stretnutia pri dezerte s kávou.
Stačí málo a hygge sa stane súčasťou vášho života kedykoľvek a kdekoľvek.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Lucia Hurajová:


Pohyb vonku je vždy lepší ako v telocvični

Ak máte na výber, tak uprednostniť friluftsliv pred tréningom v posilňovni je vhodným začiatkom vo vašej výprave za pravým škandinávskym hygge. Viaceré štúdie ukázali, že keď vkĺzneme do športového oblečenia a zapotíme sa v prírode, získame v porovnaní s cvičením v miestnosti značné prínosy. Ako som naznačila v predchádzajúcej kapitole, čas strávený vonku vám dokáže zlepšiť duševné zdravie a znížiť hladinu stresu, ale aj cvičenie vo voľnej prírode a nie v telocvični vedie k prudkému prílevu energie, odbúraniu hnevu a zdravej dávke vitamínu D. Keď si napínate svaly vonku, aj svoj mozog napínate pozitívnym spôsobom. Veda zrejme potvrdila to, čo sme už dávno intuitívne vedeli a čo je elegantne zostručnené v tomto nórskom výraze:

Ut på tur, aldri sur! (Von na túru, pohody máš fúru!)

Túžba po voľnej prírode, pobyte vonku je teda v severskej DNA pevne zakotvená. Možno je to dedičstvo po Vikingoch: nepokojné nutkanie byť stále v činnosti, vydať sa za dobrodružstvami, skúmať svet je neoddeliteľnou súčasťou nášho bytia a vedomia, kto sme. Samozrejme, v Škandinávii tiež rezonujú otázky verejného zdravia, navlas podobné problémom v iných vyspelých spoločnostiach, ako sú pliaga nádorových ochorení aj srdcových chorôb, nárast obezity a iné závažné ochorenia. V severskej populácii ako celku ich však v porovnaní so susednými krajinami možno nájsť v menšom meradle. V každom vedecky potvrdenom registri merajúcom verejné zdravie a dlhovekosť sa škandinávske krajiny trvale nachádzajú na začiatku zoznamu. Zdá sa mi, že vzpružujúce účinky čerstvého vzduchu v kombinácii s časom stráveným v prírode v tichom rozjímaní a s rozumným prístupom k životu sú dôkazom toho, že ľudia v tomto regióne správne pochopili väčšinu svojich priorít.

A keďže sme mestskými obyvateľmi v oveľa väčšom počte ako v ktoromkoľvek predchádzajúcom období našich dejín, severský príklad pobytu v prírode a vôbec vonku je poučný z hľadiska toho, ako si riadiť život, a toho, ako čo najviac a najlepšie využiť čas daný na tejto planéte. Poďme sa teda ponoriť do sveta severského outdoorového hygge…

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Hygge. Naučte sa vychutnávať život!”