Je ťažké povedať, prečo vedľajšie živočíšne produkty považujeme za niečo horšie či menej kvalitnejšie. Vo všeobecnosti sa delia do dvoch kategórii: prvú skupinu tvoria obličky, pečeň, jazyk, mozog, srdce, chvosty (jahňacie a hovädzie). Druhá skupina pozostáva zo žalúdka, uší, pľúc a prasacieho chvosta. Ako viete, všetko sa to využíva pri spracovaní na výrobu údenín, konzerv, klobás a paštét.
Najčastejšie si však pripravujeme kuraciu pečeň, ktorá je zdrojom vitamínov, aminokyselín, enzýmov a minerálov. Mnohí ju odmietajú používať s tým tvrdením, že má dve nedostatky: vôňu a chuť. Avšak zbaviť sa ich je veľmi jednoduché. Problém je v tom, že len máločvieme o tom, prečo je kuracia pečeň pre naše telo v skutočnosti prospešná. Poďme to teda napraviť!
Začnime pri základoch – 10 dôvodov, prečo je potrebné konzumovať viac pokrmov z pečene
- Obsahuje rovnaké množstvo proteínu ako kuracie prsia.
- Je bohatá na vitamín B, ktorý má pozitívny vplyv na imunitný a obehový systém. Taktiež je bohatá na vitamín A – potrebný pre zdravé oči a pokožku.
- Je v nej železo, fosfor a horčík. 100 g kuracej pečene obsahuje dennú dávku železa. Ako vieme, železo je priamo zapojené pri tvorbe hemoglobínu.
- Zlepšuje činnosť tráviaceho traktu.
- Normalizuje funkciu štítnej žľazy.
- Stimuluje mozgovú činnosť a zlepšuje pamäť.
- Normalizuje zrážanlivosť krvi. To je aj dôvod, prečo lekári odporúčajú jesť kuracie pečienky pri kŕčových žilách a trombóze.
- Uvoľňuje nervový systém a zaisťuje pokojný spánok.
- Obsahuje metionín, ktorý bráni vzniku rakoviny.
- Zabraňuje ateroskleróze.
Pre ženy
Kuracia pečeň je užitočná v tehotenstve, pretože obsahuje kyselinu listovú. Tá podporuje správny vývoj plodu, podieľa sa na tvorbe imunitného a obehového systému a zabraňuje vzniku porúch.
Zinok pomáha upraviť hormonálny systém v prípade, že sa počas tehotenstva narušil. A je to práve zinok, ktorý je súčasťou vývoju mužských pohlavných orgánov plodu.
Pre mužov
Pečeň obsahuje kyselinu pantoténovú ovplyvňujúcu prácu nadobličiek a výrobu testosterónu. Tento hormón zodpovedá aj za mužskú plodnosť.
Počas diéty
V súčasnej dobe odborníci na výživu radia zaradiť kuraciu pečeň do každého jedálnička. Je veľmi nízkokalorická – 100 g surovej pečene obsahuje 136-138 kcal a smažená 170-173 kcal. Je vhodné ju konzumovať aj pri bielkovinovej diéte, pretože polovicu všetkých kalórii tvoria bielkoviny (58-59%), ďalej sú to tuky (37-38%) a sacharidy (2-3%).
Ešte jeden tip na koniec: nenechávajte pripravenú pečeň aj na ďalší deň, zjedzte ju ešte počas dňa, kedy je pripravená. Ak je pokrm horký, nejedzte ho. Je možné, že surová pečeň bola nekvalitná.
zdroj:sovkusom.ru