Rozdali ocenenia za slovenské filmy, dominovali Čiara a Baba z ľadu

 Bratislava 6. apríla (TASR) – Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v piatok večer laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2017. Slávnostný večer v bratislavskej Starej tržnici sa niesol v znamení filmov Čiara a Piata loď. Čiara získala šesť, Piata loď tri ocenenia.

zdroj foto: Tasr

Najlepším hraným filmom za rok 2017 sa stala Čiara producentky Wandy Adamík Hryc a režiséra Petra Bebjaka. Snímku ďalej ocenili za najlepšiu filmovú réžiu, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe v podaní Tomáša Maštalíra, za najlepší filmový strih získal cenu Marek Kráľovský, za najlepší filmový zvuk Viktor Krivosudský a za najlepšiu filmovú hudbu Slavo Solovic.
Piata loď režisérky Ivety Grófovej získala cenu za najlepší kameramanský výkon Denisy Buranovej, za najlepší scenár Marek Leščák, Iveta Grófová, snímke tiež patrí Slnko v sieti v kategórii najlepší architekt – scénograf, v ktorej boli ocenení Denisa Buranová, Iveta Grófová, Miroslav Král a Iva Němcová.

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe podala podľa SFTA Zuzana Kronerová v snímke Baba z ľadu. Ocenenie za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe patrí Judit Bárdos za film Out. Robert Roth získal Slnko v sieti za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v snímke Nina.

Najlepším dokumentárnym filmom roku 2017 je Diera v hlave Roberta Kirchhoffa. Titul najlepší animovaný film patrí snímke Ocko hrdina (Websterovci) režisérky Kataríny Kerekesovej. V ďalších kategóriách ocenili za najlepšie kostýmy Katarínu Štrbovú-Bielikovú za film Křižáček, za najlepšie masky si ocenenie odniesla dvojica Martin Jankovič a Zuzana Paulini za film Únos.

foto:csfd.cz

Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii udelila SFTA dvom filmovým architektom Viliamovi J. Gruskovi a Romanovi Rjachovskému. Divácku cenu Slnko v sieti získal v on-line hlasovaní film Spievankovo a kráľovná Harmónia.
  Domácu tvorbu uplynulého roka predstaví Týždeň slovenského filmu, ktorý štartuje od pondelka 9. apríla v bratislavskom Kine Lumiére. Uvedie 39 titulov – 22 hraných, 12 dokumentárnych a päť animovaných filmov. Priaznivcov slovenského filmu čaká do 15. apríla i bohatý sprievodný program – panely, seminár, výstava či diskusie. Vybrané snímky prehliadky sa v rovnakom termíne budú premietať aj v ďalších deviatich slovenských mestách.

zdroj:Tasr.sk zdroj foto Tasr.sk

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Rozdali ocenenia za slovenské filmy, dominovali Čiara a Baba z ľadu”