Sex, komunikácia, peniaze – jednoznační zabijaci vzťahov? Nie tak celkom. Pretože sú len príznaky väčšieho problému. Totiž prehnaných očakávaní.
Prekvapí nás kvetinou, objíme v momente, keď to budeme najviac potrebovať, prijme naše zlozvyky aj nálady, pretože nás bude mať rád také, aké sme. Ktoré z nás si takého partnera ešte na začiatku puberty nevysnívali?
S postupom času a s zbieraním vzťahových skúseností sa predstava o ideálnom partnerovi spravidla scvrkne. Éru megalomanstva máme za sebou – teraz túžime po partnerovi najmä milujúcom. Čert zober peniaze, gentlemanstvo alebo jeho neporiadnosť. To sa poddá …
Poddá? V tom prípade aj tu skôr alebo neskôr narazíme. Stále totiž veríme, že sa partner kvôli nám zmení. Že zapracuje na svojich zlozvykoch (pretože nás predsa miluje) a po opakovaných náznakoch toho, že sme z džentlmenských gest totálne namäkko, svoje správanie prispôsobí …
Kiež by sme ale len verili. Skôr tak trochu očakávame …
… čím zasadzujeme semienko rozvratu.
Vysoké očakávania ubližujú vzťahu a predikujú neskorší rozpad. Ukázala to tohtoročná štúdia 296 ľudí medzi 20 a 30 rokmi. Autori skúmali, ako veľmi ľudia trpia, ak ich partneri nespĺňajú ich očakávania.
Položili im dve otázky: čo ich súčasní partneri robia a čo by robili partneri ich snov. Inými slovami hľadali to, čo chýbalo súčasným partnerom, aby dosiahli ideálnu predstave o partnerovi.
Hoci sa ukázalo, že existujúci partneri boli v porovnaní s priemerom “lepší”, k predstave princa na bielom koni (alebo jeho náprotivku) mali stále ďaleko.
Tieto nenaplnené očakávania zasadzujú ranu vzťahu a nepredpovedajú mu žiarivú budúcnosť. Sociálna psychologička Theresa E DiDonatoovou Ph.D. z Loyola University Maryland poukázala na priamu súvislosť týchto očakávaní s nižšou spokojnosťou vo vzťahu. Títo ľudia takisto bývajú menej verní.
“Dáva to zmysel: ideálne vzťahy sú jedna vec, ale ak veríte, že môžete stretnúť niekoho, kto by vaše očakávania naplnil lepšie ako súčasný partner, potom váš súčasný vzťah nestojí na pevných základoch,” napísala pre server Psychology Today.
Ako zničujúce pre náš partnerský život môžu prehnané očakávania byť, vysvetlil aj vzťahový kouč James Preece. “Ľudia majú tendencie vstupovať do manželstva alebo dlhodobých vzťahov s očakávaním, že druhá strana zmení svoje spôsoby. Myslia si, že v priebehu času sa im podarí ich pretvoriť na svoj obraz. To vedie ku sklamaniu a hnevu. ”
Podľa neho je kľúčové prijať partnera so všetkým a snažiť sa prekonávať prekážky ako tím, nech zápolíte so splácaním hypotéky alebo sa hádate kvôli zjedenej čokoláde.
“Nastavte si spoločne ciele a pracujte na nich. Nielenže sa u toho budete viac baviť, ale s väčšou pravdepodobnosťou ich dosiahnete, keď sa budete navzájom hecovať. ”
Doktorka DiDonatoovou zase pripomína, že svoje očakávania nemusíte nutne meniť. “Je dôležité mať zdravé očakávania, ktoré odrážajú vašu vlastnú hodnotu a vedú vás k vzájomnej previazanosti, čo umožňuje intímne súznenie.”
“Môže to byť príležitosť, aby ste sa s partnerom porozprávali o tom, čo funguje a čo nie, a zistili, či má váš vzťah potenciál sa priblížiť vzájomným očakávaním vás oboch. Pomáha tiež si pohovoriť s niekým mimo vzťah, aby ste sa uistili, že sú vaše očakávania primerané – ani vysoké, ani príliš nízke. ”
Zdroje: Psychology Today, The Independent