Kniha pre teba: Neil Gaiman a Severská mytológia

 

Ak máte radi mytológiu, prípadne severské národy, neváhajte a čítajte Severskú mytológiu. Fascinujúci zážitok z čítania. Písané jednoducho a sviežo, pútavo. Gaiman šikovne spracoval veľké ságy ďalekého severu do kompaktného celku, ktorý je pochúťkou nielen pre jeho verných fanúšikov.

Gaiman pretavil do knihy svoj záujem o božstvá rôznych kultúr. Zameral sa na bohov Severu, lebo „stanoviť si poradie najobľúbenejších mýtov je rovnako ťažké ako stanoviť si poradie najobľúbenejších jedál (niekedy máte chuť na thajskú kuchyňu, inokedy na suši a niekedy zase túžite po jednoduchej domácej strave, na ktorej ste vyrastali). Keby som si však predsa len musel vybrať, zrejme by vyhrali severské ságy,“ píše Gaiman v úvode knihy Severská mytológia.

Pri tejto knihe obrátil pozornosť priamo na ne, ako zdroj všetkých mýtov a bravúrne ich spracoval do románovej podoby.
Ten sa začína zrodom deviatich bájnych svetov, opisuje dobrodružstvá bohov, trpaslíkov i obrov a končí sa súmrakom bohov, ktorý je zároveň zrodom nového času a ľudstva. Verne opisuje panteón hlavných nordických bohov: Odina, najvyššieho z najvyšších, jeho syna Thora, neuveriteľne silného, no nie najmúdrejšieho, a Lokiho, syna obra, Odinovho pokrvného brata, švindliara a neprekonateľného manipulátora.

Severskí bohovia majú v Gaimanovom podaní desivo bojovnú povahu, radi podvádzajú druhých, a aj sa dajú podviesť, ich kroky často vedie čistá vášeň. Vďaka svižnému a vtipnému rozprávačskému štýlu naberajú známe príbehy nový, svieži dych.

Gaiman svojou schopnosťou rozprávať príbehy prepletá starovekú severskú mytológiu s vnímavosťou 21. storočia, čím súčasnému čitateľovi nanovo vytvára celý žáner,“ napísal o ňom prestížny Newsweek.
Neil Gaiman debutoval knihou o popovej skupine Duran Duran, potom vydal biografiu Douglasa Adamsa. Neskôr začal spolupracovať s ilustrátorom Davom McKeanom a spoločne stvorili komiksovú minisériu Čierna orchidea (Black Orchid, 1988). Ako autor komiksových scenárov sa preslávil najmä sériou Sandman. Vo Vydavateľstve SLOVART mu okrem Severskej mytológie vyšli knihy Americkí bohovia, Oceán na konci ulice a Anansiho chlapci.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Kniha pre teba: Neil Gaiman a Severská mytológia”