Spí vaše dieťa s polootvorenými ústami alebo očami? Mali by ste zbystriť pozornosť

Malé dojčatá často spia s polovične otvorenými ústami alebo polovične otvorenými očami, nie teda tak, ako my dospelí. Zaujalo nás, prečo sa to stáva a či to môžeme považovať za normálny jav.

здоровье и развитие ребенка

Otázku sme položili aj pediatrovi na súkromnej klinike a ukázalo sa, že spánok v tejto polohe je zapríčinený neúplnou vyvinutosťou nervového systému.

Detský spánok pozostáva z rýchlych a pomalých fáz, ktoré sa vzájomne vymieňajú. Počas spánku mozog dieťaťa intenzívne pracuje, ukazuje mu bohaté sny plné farieb. Farebné sny spôsobujú, že dieťa pohybuje očami, usmieva sa, žmurká, trhne sebou a ústami loví po vzduchu. Po roku a pol sa všetky tieto reakcie postupne stávajú minulosťou.

 

Ale! Ak je spánok s polootvorenými očami aj u dieťaťa vo veku dvoch rokov, mali by ste zbystriť pozornosť. Počas tohto obdobia života by mal u dieťaťa spánok vyzerať tak, ako pri dospelých. Odchýlky môžu znamenať mnoho: skrátenie očných viečok, porušenie nervového a endokrinného systému, námesačnosť, poškodenie mozgu, či dokonca rozvoj rakoviny.

Nemusíte však hneď robiť paniku. Stačí, ak pre vlastné dobro s dieťaťom navštívite pediatra. Čím skôr sa niečo zistí, tým ľahšie sa môže daný problém odstrániť. Prevencia je vždy lepšia ako samotná liečba.

 

O čom teda svedčí spánok 2-ročného dieťaťa s polovične otvorenými ústami? Opäť sa to týka poškodenia niečoho. V spánku by malo dieťa dýchať pomocou nosa. Pri nosovom dýchaní prechádza vzduch cez nosolhtan, zvlhčuje, zahrieva, zbavuje sa prachu a mikroorganizmov ovplyvňujúce receptory, ktoré aktivujú prietok krvi a prácu mozgu. Dýchaním cez nos si dieťa počas spánku potichu funí.

Ak dieťa chrápe alebo vydáva iné vedľajšie zvuky prostredníctvom nosa a otvára pri tom ústa, potom niečo nebude v poriadku. Je možné, že jeho nosové prechody sú zanesené hlienom. To isté nastáva aj pri akútnom ochorení dýchacích ciest, nádche či zväčšení mandlí. Ide o najčastejšie ochorenia týkajúcich sa detí v tomto veku. O niečo väčšiu pozornosť by ste však mali venovať kontrole mandlí.

 

Dýchanie ústami sa môže stať zvykom a spôsobovať problémy aj po vyliečení nosových priechodov. Je teda nutné zbaviť sa tohto zlozvyku najmä v prípade, že neodstránenie tohto nočného javu by mohlo spôsobiť vážne následky v podobe poruchy spánku, chronickej hypoxie (nedostatok kyslíka v tele), abnormálny vývoj dentoalveolárného systému, poruchy reči či tvorbe adenoidného typu tváre.

Čo teda robiť? Farmaceutický trh už dlhšiu dobu ponúka na predaj rôzne zdravotnícke vestibulárne pomôcky zo silikónu. Pomáhajú udržiavať svaly v napätí, zodpovedajú za uzatváranie úst a stimulujú reflex ich zatvárania.

 

Dávajte pozor na svoje dieťa a ono vám to oplatí dobrým zdravým a skvelou náladou!

 

zdroj: takprosto.cc     / all-rf.com

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Spí vaše dieťa s polootvorenými ústami alebo očami? Mali by ste zbystriť pozornosť”