V kaviarni sa objavil tulák a poprosil si jednu „zavesenú kávu“ Jeho príbeh môže inšpirovať aj vás

Nasledujúci príbeh vyrozprával človek, ktorý si želal ostať v anonymite. Európske krajiny sú lákavé nielen vďaka svojou životnou úrovňou, bohatou históriou a rôznymi druhmi atrakcií. Ohromujúci je aj fakt, s akou sympatiou a rešpektom sa chovajú k ľuďom tej najnižšej vrstvy obyvateľov.

Niet pochýb, že za tým sú aj typické vlastnosti európskej mentality. Človek je považovaný za plnohodnotného člena spoločnosti bez ohľadu na jeho finančnú situáciu a úroveň vzdelania. Samozrejme, nie všetci ľudia rozmýšľajú týmto spôsobom, no náš svet by bol krajší, ak by ich bolo čo najviac.

„Pred niekoľkými rokmi sme spolu s priateľom sedeli v malej útulnej kaviarničke neďaleko známeho talianskeho mesta Benátky.

Kým sme sa tešili na voňavú taliansku kávu, do kaviarne prišiel muž. Poprosil si dve kávy – jednu pre seba a druhú „na stenu“. Zatiaľ čo sme sa snažili pochopiť, čo to znamená, priniesli mu šálku kávy a on zaplatil za dve. Keď odišiel, barman napísal na papierik „šálka kávy“ a pripevnil ho na stenu.

Počas toho, ako sme sedeli v kaviarni, videli sme ďalších dvoch mužov, ktorí zaplatili za tri šálky kávy. Barman opäť napísal na papier „šálka kávy“ a pripevnil ho na stenu hneď vedľa toho prvého. Bolo to pre nás divné a nepochopiteľné. Keď sme zistili, čo to znamená, ostali sme zahanbení.

O pár dni neskôr sme kaviareň opäť navštívili, aby sme si dopriali chutnú kávu. V tom čase tam prišiel biedne oblečený muž, pozrel sa na stenu, posadil sa k barovému pultu a povedal barmanovi: „Šálku zavesenej kávy, prosím.“

Barman rýchlo nalial šálku espressa, podal mu ju ako akémukoľvek inému zákazníkovi a zaželal mu pekný deň. Muž poďakoval, vypil kávu a odišiel bez toho, aby zaplatil. Barman si vzal jeden papierik s nápisom „šálka kávy“ a vyhodil ho do koša.

Pochopili sme o čo tu ide, no aj napriek tomu sme ostali nesmierne prekvapení. Rešpekt a citlivosť, s akými hľadia na potreby chudobných, nás úplne ohromili.

Človeka sa nemusí ponižovať a doprosovať len pre to, aby si mohol čokoľvek kúpiť. Vidí, že môže získať šálku kávy úplne zadarmo. Predajom tejto kávy dostáva on, aj všetci ostatní ľudia v podobnej situácii niečo omnoho vzácnejšie – rešpekt. Štedrí zákazníci, ktorí sa im rozhodnú v dobrej vôli zlepšiť ich deň, im jednoducho „zavesia“kávu na stenu. Týmto gestom robia z nášho sveta o niečo lepšie a láskavejšie miesto na život.

Takto som sa prvýkrát dozvedel, čo je to „zavesená káva“.

Táto nezvyčajná služba sa stáva čoraz viac populárnejšou aj v iných krajinách sveta, nielen tých európskych. Ostáva tak veriť, že ľudí, ochotných zaplatiť kávu navyše, bude každým rokom pribúdať.

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “V kaviarni sa objavil tulák a poprosil si jednu „zavesenú kávu“ Jeho príbeh môže inšpirovať aj vás”