Lekár mi povedal, že existujú 4 typy bolesti hlavy a takto si poradíte s každou z nich

Bolesť hlavy je niekedy ťažké opísať aj tým najschopnejším lekárom. Aj napriek tomu sa niektorým podarilo rozlišovať medzi jednotlivými typmi bolesti.

Bolesť vzniká v okamihu, keď sa krvné cievy v hlave stláčajú a aktivujú nervy, ktoré vysielajú varovný signál v podobe bolesti.

Znie to nepochopiteľne, však?

Bolesti hlavy, či už náhodné alebo nekonzistentné, sa vyskytujú u 90% ľudí. Chronické bolesti hlavy si vyžadujú osobitú starostlivosť v závislosti od typu.

 

Avšak najnepríjemnejšie bolesti ostávajú a spôsobujú diskomfort na základe ich vývoja. Experti bohužiaľ nevedia, čo tieto bolesti spôsobuje.

Toto sú 4 najbežnejšie druhy bolesti a rady ako sa s nimi môžete popasovať.

  1. Bolesti hlavy pri zvýšenom krvnom tlaku

Tento typ bolesti hlavy sa vyskytuje u človeka, ktorý ma príliš vysoký krvný tlak. Bolesť hlavy z vysokého tlaku je zvyčajne  mierna, no nie je vylúčené, že sa môže zhoršiť.

Bolesť sa sústreďuje na bokoch hlavy. Bolesť pri vysokom krvnom tlaku zvyčajne spôsobuje ďalšie príznaky, akými sú problémy s dýchaním, rozmazané videnie a bolesť na hrudníku.

Lieky, ktoré regulujú krvný tlak, môžu pomôcť pri liečbe bolesti hlavy. Pacientom sa odporúča dopriať si lepší spánok, vyhýbať sa stresu a skoncovať so zlými návykmi (pitie alkoholu, kávy a fajčenie).

  1. Migréna

Pravdepodobne ide o najhorší typ bolesti hlavy. Migréna spôsobuje bolesť, ktorá môže trvať niekoľko hodín alebo až 3 dni.

Migrény často vyvolávajú aj ďalšie príznaky ako závraty a fotosenzitívnosť. Ľudia trpiaci ťažkou migrénou pociťujú nevoľnosť a zvracanie.

Niektoré lieky na liečbu migrény zahŕňajú analgetiká, steroidy a lieky na nevoľnosť.

  1. Alergická bolesť hlavy

Alergické reakcie môže spôsobovať zápal dutín a bolesti hlavy. Bolesť nastáva v dôsledku zápalu dýchacích ciest a mäkkých tvárových tkanív.

Táto bolesť sa zvyčajne vyskytuje pod očami. Symptómy, ktoré sprevádzajú bolesť sú nádcha a horúčka. Bolesti hlavy spôsobené zápalom dýchacích ciest je podobná tej, ktorú vyvoláva migréna.

Antihistaminika a steroidy môžu pomôcť ľuďom trpiacim akoukoľvek formou alergie.

  1. Clusterová bolesť hlavy

Niektorí ľudia sú presvedčení, že ide o najhoršiu bolesť hlavy. Vyvoláva pocit zovretia v zadnej časti hlavy alebo okolo očí. Okrem toho sa môže u človeka vyskytnúť zápal nosa a opuch tváre.

Vedci majú niekoľko teórií o príčinách clusterovej bolesti hlavy. Sú takí, ktorí veria, že je to dedičné. Iní sa domnievajú, že tento typ bolesti môže byť spôsobený pitím alkoholu a silným zápachom čistiacich prostriedkom alebo parfumov.

Niektoré možnosti liečby bolesti hlavy zahŕňajú analgetiká, nosové spreje a niekedy aj inhaláciu čistého kyslíka v prípade sťažených  podmienok.

Často trpíte bolesťami hlavy? Aké sú vaše najúčinnejšie metódy na jej odstránenie?

 

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Lekár mi povedal, že existujú 4 typy bolesti hlavy a takto si poradíte s každou z nich”