Mám 24 rokov a zomieram. Rakovina mi dala 4 lekcie, s ktorými sa s vami chcem podeliť.

Je sa nad čím zamyslieť.

Väčšina z nás žije život na autopilot, píše portál PowerOfPositivity. Len prežívame, navonok vyzeráme šťastne, ale vo vnútri sa cítime prázdno a osamelo.

Príliš sa strachujeme o peniaze, o to, čo si o nás ostatní budú myslieť, o prácu. Málokto z nás naozaj žije.

Ale existuje aspoň jedna osoba, ktorá vie, prečo sme dostali život a ako si správne užiť tento dar. 24-ročný umierajúci mladý muž rozpovedal svoj príbeh pre portál Reddit, čo ho preslávilo.

Tu je jeho list adresovaný nám, tým, ktorí majú ešte veľa rokov pred sebou, ale nemajú predstavu ako ich prežiť naplno.

Mám len 24 rokov, ale už som si vybral kravatu, ktorú budem mať na svojom pohrebe, ktorý sa uskutoční o niekoľko mesiacov. Možno sa úplne nehodí k obleku, ale som si istý, že je na túto príležitosť ideálny.“

Diagnóza rakovina odznelo príliš neskoro. Nemám žiadnu nádej na zotavenie. Dalo mi to však príležitosť pochopiť, aká je potreba uvedomenia si smrti. Taká, že človek prehodnotí svoj život a dokáže sa uvedomiť si svoje chyby a vzdať sa ich. Žil som bez toho, aby som niečo robil.

Veľa vecí už predtým zamestnávalo moju myseľ. Nemal som na to veľa času a až teraz som si uvedomil, čo je pre mňa skutočne dôležité. Chcem sa s vami podeliť o svoje poznatky o zmysle života:

1) Nestrácajte čas prácou, ktorú nenávidíte. Takto sa úspech nikdy nedostaví. Vášeň a oddanosť sa prebudia len pri obľúbených činnostiach.

2) Je hlúpe, aby ste sa báli toho, čo si o vás môžu ľudia myslieť. Strach vás oslabuje a paralyzuje. Ak mu necháte priestor vo svojom živote, zničíte si ho. Počúvajte svoj vnútorný hlas. Niektorí ľudia vás môžu považovať za blázna, iní vás budú vidieť ako hrdinu.

3) Vezmite plnú zodpovednosť za to, čo sa s vami deje, na seba. Obmedzte zlé návyky, snažte sa viesť zdravý životný štýl.

Nájdite si druh športu, ktorý vás urobí šťastným. Neodkladajte to na neskôr. Nech váš život určujú skutky, nie slová.

4) Vážte si ľudí, ktorých máte okolo seba. Priatelia a príbuzní budú pre vás vždy nevyčerpateľným zdrojom sily a lásky. Preto by ste ich nemali považovať za samozrejmosť.

Je to ťažké slovami vyjadriť význam týchto jednoduchých vecí, ale dúfam, že patríte k tým, ktorí si uvedomujú hodnotu času.

Nie som naštvaný. Viem, že posledné dni môjho života majú zmysel. Len ľutujem, že nebudem schopný byť svedkom vytvorenia umelej inteligencie, a tiež dúfam, že vojna v Sýrii a na Ukrajine sa čoskoro skončí.

Veľmi nás zaujíma náš vzhľad, ale do poslednej minúty nevšímame je, že telo je len nádobou naplnenou našimi myšlienkami, presvedčeniami a zámermi. Je potrebné na to, aby nás prinieslo do tohto sveta.

Ak však ale v tejto nádobe nie je nič, čo by mohlo zmeniť svet,  načo je potom jeho existencia? Verím, že všetci máme potenciál, ale realizácia si vyžaduje veľa odvahy.

Môžete ísť s prúdom alebo s ním bojovať, bojovať za to, v čo veríte, napísať svoj vlastný veľký životný príbeh sami. Dúfam, že sa rozhodnete správne.

Zanechajte značku v tomto svete. Žite zmysluplne. Zamerajte sa na to, kde žijete. Všetko je možné. Nik tu nebude večne, a život je krátky čas strávený na tejto krásnej malej planéte. Letí neuveriteľnou rýchlosťou do nekonečnej temnoty neznámeho vesmíru.

Vychutnávajte si svoj čas. Nech je váš život zaujímavý a stojí za to!

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Mám 24 rokov a zomieram. Rakovina mi dala 4 lekcie, s ktorými sa s vami chcem podeliť.”