Toto je návod na klíčenie ruží od mojej mamy

Vždy je to taká škoda, keď po pár dňoch začne kytica krásnych kvetov vädnúť. To však neznamená, že ich musíte vyhodiť.  Ale to neznamená, že musíte prestať tešiť rezaným ružiam! Darované rezané ruže vám vydržia dlhší čas, ak ich včas a správne zakoreníte.

Záhradkári hovoria, že takýto trik funguje len u mladých rastliniek, preto ak ruže stoja vo váze týždeň a už viditeľne vybledli, šance na zakorenenie sú veľmi nízke. Podľa tajného tipu od nás však vypestujete tie najkrajšie kvitnúce ruže.

Ako vypestovať ruže z odrezkov

Ako si doma vypestovať ruže? Je to také jednoduché! Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať voňavú ružu z kytice, je použiť tento efektívny a cenovo dostupný postup, s ktorým dokonca aj neskúsení záhradníci vypestujú kvet z obyčajnej stonky. Pripravte si  ingrediencie a buďte trpezliví – ruže vás určite potešia pri opakovanom kvitnutí!

Ingrediencie

  • 1 lyžička medu
  • 2 lyžičky šťavy z aloe
  • 1 lyžička dreveného uhlia
  • 120 ml odstátej vody
  • hlina na pestovanie

 

Postup

1. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je pripraviť si odrezky. Kvety odrežte pod pravým uhlom, pričom si ponechajte iba hornú časť stonky s 3-5 pupienkami a niekoľkými listami. Spodný rez šikmý.

2. Zmiešajte med, aloe a popol a potom zmes nalejte do 120 ml destilovanej vody izbovej teploty. Ponorte odrezky do roztoku živín na pol dňa. Majte na pamäti, že čím horší je stav odrezku, tým viac času bude trvať, kým sa rastlinka zotaví.

3. Po uplynutí času presuňte odrezky z stimulujúceho roztoku do pôdy bohatej na humus.

4. Vysadené odrezky je potrebné zakryť, aby nevyschli. Pomôže vám plastová fľaša, či priesvitná fólia. Nádobu nechajte na teplom mieste, príležitostne otvorte vrecko, aby rastlina dostala potrebnú dávku kyslíka.

Nezabúdajte, že v prípade potreby musíte rastlinku zalievať. Kedy pustí rastlinka korienky? Všetko závisí od teploty a stavu rastliny pred výsadbou, avšak v priemere zakorenenie trvá 40 až 45 dní.

5. Keď je ruža správne zakorenená, môžete ju zasadiť na záhrade alebo ju nechať vykvitnúť doma na parapete.

Pestovanie ruží z kytice doma nie je vôbec ťažké. Najjednoduchší spôsob, ako dať kytici ruží darovanej s láskou druhý život!

A aké metódy domáceho pestovania ruží z odrezkov poznáte vy?

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Toto je návod na klíčenie ruží od mojej mamy”