Úspešne ste sa im vyhli počas povinného čítania? Zvykli ste odvšadiaľ počúvať odporúčania,
aké sú kvalitné a poučné, no ani tie vás nepresvedčili o opaku?
Práve teraz je ten správny čas, aby ste spoznali klenoty klasickej svetovej literatúry.
Svetová klasika najnovšie čitateľov láka okrem vzácneho a nadčasového obsahu aj moderným vizuálnym spracovaním. Pripravili sme si preto pár tipov svetového formátu, ktoré vyšli nedávno opätovne a v novom šate. Pevne veríme, že si klasiku predsa len zamilujete.
Louisa May Alcott
Ak ste ešte nečítali príbeh o štyroch sestrách, ktorý neustále ukazuje ďalším generáciám pravdivé hodnoty rodiny, priateľstva, odpustenia a života v pravde a láske, odporúčame to urýchlene napraviť. Romantická Meg, neskrotná Jo, krehká Beth a rozmaznaná Amy preukážu neskutočnú vnútornú silu, boj za nezávislosť v tých najťažších časoch, a okamžite si získajú vaše srdcia. Na Slovensku vychádza román prvýkrát v kompletnej neskrátenej podobe vrátane druhého dielu.
Citát z knihy: „Jedného dňa všetky vyrastieme, je dobré vedieť, čo chceme.“
Michail Bulgakov
Život pána de Molièra
Román predstaví život a tvorbu Jeana-Baptistu Poquelina, známeho pod menom de Molière. Nahliadneme do jeho kontroverzného súkromia, poznačeného viacerými škandálmi, ktoré bolo bytostne späté s divadlom, v tej dobe ustavične balansujúcim na pokraji krachu a nemilosti mocných. Napriek tomu vytvoril Molière osobité nadčasové dielo, ktoré dodnes nachádza svoje miesto na svetových divadelných scénach.
Citát z knihy: „Nie sme zodpovední len za to, čo robíme, ale aj za to, čo nerobíme.“ — Molière
F. M. Dostojevskij
Autor o knihe
„Vo chvíli, keď začínam opisovať životné osudy Alexeja Fiodoroviča Karamazova, som trocha v pomykove. Totiž: nazývam Alexeja Fiodoroviča svojím hrdinom, hoci dobre viem, že to naskrze nie je veľký človek, a preto vopred rátam s nevyhnutnými otázkami takého druhu, ako: čím je až taký pozoruhodný ten váš Alexej Fiodorovič? Prečo mám ja, čitateľ, márniť čas spoznávaním jeho životopisných faktov? Nuž, možno na to príde čitateľ sám pri čítaní románu.“
Citát z knihy: „Hlúposť je stručná a nie ľstivá, ale rozum prekrúca a skrýva sa. Rozum je podliak, ale hlúposť je priama a statočná.“
Erich Maria Remarque
Vojnový román, ktorý vyšiel v roku 1929, šokoval verejnosť realistickým zobrazením vojny, ktorá zničila celú vtedajšiu mladú generáciu, pretože neodvratne predurčovala osudy – aj osud devätnásťročného Paula Bäumera a jeho šiestich spolužiakov, ktorí nasadzovali svoje životy netušiac, že z hrozného vojnového besnenia pre nich už niet návratu…
Citát z knihy: „Sme opustení ako deti a skúsení ako starí ľudia, sme suroví a smutní a povrchní – myslím, že sme stratení.”
J. D. Salinger
Osud revoltujúceho tínedžera Holdena Caulfielda, a zároveň hlavného protagonistu diela, sa stal symbolom svojej doby, ale nadčasovo aj všetkých mladých, ktorými burcujú city a oprávnený hnev voči spoločnosti. Príbeh zachytáva trojdňové putovanie sedemnásťročného Holdena domov po nedobrovoľnom opustení prípravky v Pencey, ale predovšetkým je to putovanie za sebauvedomením a za pocitom spolupatričnosti k okolitému svetu. Dielo slúži ako nesmrteľný zdroj inšpirácie v boji proti pretvárke, malomeštiactvu a skostnateným názorom.
Citát z knihy: „Nikdy nikomu o nikom nič nerozprávajte. Lebo potom vám bude každý chýbať.”
Victor Hugo
V monumentálnej románovej freske ožíva nielen príbeh znetvoreného zvonára Quasimoda a krásnej Cigánky Esmeraldy, ale aj sám Paríž pätnásteho storočia – stredoveké mesto so svojou magickou atmosférou, ktorému dominuje Chrám Matky Božej, nádherná majestátna katedrála. Do centra románu preniká najmä ľud – parížska chudoba, živelne sa búriaca proti cirkevnej tyranii a objavujúca svoje ušľachtilé jadro, lásku a ľudskosť uprostred stredovekej krutosti.
Citát z knihy: „Jednooký je oveľa nedokonalejší ako slepý, vie, čo mu chýba…“