7 tipov, ako sa zbaviť najčastejších alergénov v domácnosti

Roztoče bežným okom nevidíme, ale verte, že ich máme v domácnosti všetci. Prach a roztoče dokážu poriadne potrápiť predovšetkým alergikov a citlivé osoby. Poradíme vám, ako ich eliminovať a zamedziť ich množeniu.

1. Obmedzte lapače prachu

Aby ste predišli usadzovaniu prachu, obmedzte v domácnosti lapače prachu. Schovajte všetko, čo nemusí byť na očiach. Knihy uzavrite do knižnice s presklenými dverami. Tak sa na ne nebude prášiť a budú v bezpečí. Vyhnite sa tiež zbytočným ozdobám a dekoráciám, ktoré budete musieť každý týždeň utierať. Vystavené si nechajte iba predmety, ktoré naozaj používate alebo majú ďalší účel. Môže to byť napríklad kvetina, difuzér alebo vonná sviečka.

2. Pravidelne vetrajte

Každý deň vetrajte krátko, ale intenzívne. Ráno po prebudení otvorte okná dokorán, vyklepte periny a nechajte ich prevetrať na čerstvom vzduchu. Počas dňa vetrajte aspoň raz za hodinu na päť minút. Vymení sa vzduch v miestnosti a vy sa tiež budete cítiť čerstvejší.

3. Nekúrte zbytočne veľa

Roztoče milujú teplo a vlhko. Domácnosť preto zbytočne neprekurujte. Ideálna teplota je okolo 20 °C, v spálni môžete mať ešte o jeden až dva stupne menej. V kúpeľni naopak udržujte vyššiu teplotu a na chodbe a v špajzi chlad.

4. Často perte a upratujte

Vášmu bytu doprajte väčšie upratovanie aspoň raz týždenne. Starostlivo zameťte, vymeťte prípadné pavučiny, povysávajte, zotrite podlahu a utrite prach. Raz za týždeň alebo za 14 dní tiež prezlečte obliečky a plachty. Ak ste alergici, používajte posteľnú bielizeň z čo najprírodnejších materiálov. Patrí medzi ne ľan, bavlna alebo damask.

5. Vyhnite sa kobercom a ťažkým závesom

Prach a roztoče sa radi usadzujú v ťažkých kobercoch, závesoch alebo plédoch. Tieto látky z domácnosti odstráňte a namiesto koberca nechajte vyniknúť podlahu. Predovšetkým v miestnosti, kde spíte, by malo byť čo najmenej textílií. Pokiaľ koberec mať naozaj chcete alebo musíte, vyberte si ten s krátkym vlasom.

6. Nesušte bielizeň v miestnosti

Z mokrej bielizne pri sušení stúpa veľké množstvo vlhkosti, ktorá sa usadzuje v múroch alebo v látkach. Také prostredie je rajom pre roztoče a vírusy. Ak môžete, kúpte si sušičku alebo bielizeň sušte na balkóne. V opačnom prípade aspoň dostatočne vetrajte, aby ste vlhkosť z miestnosti odstránili. Ideálnym pomocníkom je aj odvlhčovač, ktorý dokáže vytiahnuť vlhkosť zo všetkých materiálov v miestnosti.

7. Pozor na pleseň

Pleseň sa tvorí predovšetkým tam, kde je narušená takzvaná tepelná pohoda. Čo to znamená? Patria sem vlhké miestnosti ako je kúpeľňa alebo pivnica. Pleseň nájdete aj na stenách, ktoré majú po svojich stranách veľký teplotný rozdiel. Ten nastáva v okamihu, keď je z jednej strany múr vykurovaný a z druhej ochladzovaný vonkajším vzduchom. Aby ste predišli plesniam, udržujte v miestnostiach po celý rok teplotu 20 až 25 °C. Ideálna vlhkosť je medzi 40 až 55 %.

 

Zdroje:

https://www.goldea.sk/pranie-plachiet

https://www.prealergikov.sk/texty/alergia.html

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8610-allergy-overview

 

Chod hore