OBROVSKÝ slovenský zoznam svadobných výročí od drevenej svadby až po červenú svadbu. Ktorú máte vy?

Výročie svadby – dobrá možnosť na obnovenie vzťahu, nájsť nových priateľov a tráviť čas v rodinnom kruhu. Nie je žiadnym tajomstvom, že každé výročie svadby má špeciálne pomenovanie, ktoré pochádza už z dávnych čias. Názvy určujú symbolické dary, ktoré by sa mali jubilujúcim manželom darovať.

 1. 5 rokov manželstva – drevená svadba

Prvé vážnejšie výročie manželov je drevená svadba. Strom symbolizuje silu spojenia a predstavuje teplý, útulný materiál. Zasadenie stromu je dobrým znamením a s určitosťou sa z neho stane pevný a nezraniteľný strom, tak ako aj samotné manželstvo.

Ak ste si minule výročia svadby nijako nezaznamenávali či neoslavovali, drevená svadba je bezpodmienečne udalosť, na ktorú by ste mali pozvať aj svojich príbuzných a kamarátov. Nad darčekom nemusíte dlho uvažovať! Drevené nádoby či nábytok budú najvhodnejším darčekom na oslavu 5. výročia svadby.

название годовщин свадеб по годам

 1. 10 rokov – cínová alebo ružová svadba

Cín je ohybný a poddajný materiál, tak ako aj prepojenie mladej rodiny. Toto jubileum je charakteristické vôňou kvetov. Počas dňa dá manžel svojej žene kyticu z 10 červených a 1 bielej ruže. Dar symbolizuje svetlú budúcnosť celej rodiny.

название годовщин свадеб

 1. 15 rokov – sklená svadba

Jubileum je stelesnením silného, čistého a časom prevereného vzťahu. Manželom sa darujú dary v podobe hodiniek, kryštálové misy, spomienkové predmety. Samotní manželia si vymieňajú sklenené poháre a oslava pokračuje až dovtedy, kým niekto zámerne nerozbije pohár alebo tanier.

название свадебных годовщин по годам

 1. 20 rokov – porcelánová svadba

Po 20 rokoch spoločného manželstva je prepojenie dvoch ľudí tak krásne, ako najvkusnejší čínsky porcelán. Najlepším darčekom je samozrejme porcelán. Nádherná čajová súprava bude skutočnou ozdobou slávnostného stola, pretože v tento deň je potrebné zbaviť sa starých, popraskaných nádob a prijať tie nové ako dar.

название годовщин свадьбы по годам

 1. 25 rokov – strieborná svadba

Štvrť storočia spolu! Niet divu, že 25-ročné manželstvo má takéto pomenovanie. Dary by mali pozostávať z niečoho strieborného. Výročie sa oslavuje s príbuznými a priateľmi, kde je zvykom navliecť si k obrúčkam ešte jeden strieborný prsteň a nosiť ho počas celého roka.

название юбилеев свадеб по годам

 1. 30 rokov – perlová svadba

Perly – symbol dokonalých rodinných vzťahov, lásky, čistoty a plodnosti. Najlepším darčekom pre tento sviatok sú bezpochybne perly. V tento deň je manžel povinný dať svojej žene perlový náhrdelník, ako symbol sĺz, vypustených počas 30-ich rokoch manželstva.

названия годовщин со дня свадьбы

 1. 35 rokov – korálová alebo ľanová svadba

Symbolickým atribútom tohto jubilea sú ľanové tkaniny, ktoré stelesňujú pokoj a prosperitu. Výročie je venované manželke, ktorá počas 35 rokoch ochraňovala teplo rodinného krbu. Manželom sa vo väčšine prípadov venuje posteľná bielizeň, ľanové obrusy, servítky či ornamenty červených koralov.

 название свадебных юбилеев по годам

 1. 40 rokov -rubínová svadba

Rubín – symbol horúcej lásky a vášne. 40 rokov manželstva je premenených do hrejivého pocitu, ktorý nikdy nevychladne. V prípade, že sú na to financie, manžel žene kúpi prsteň s vloženými rubínmi ako vyznanie večnej lásky. Optimálnym darčekom od priateľov a rodinných príslušníkov bude šperk s rubínom alebo darčekové koše s granátovými jablkami a pomarančmi.

какие названия у годовщин свадеб

 1. 50 rokov – zlatá svadba

Vyzerá to tak, že len málo párov dokáže prekročiť toto číslo. Symbolom jubilea je zlato, ktoré stelesňuje všetko, čo ste si po toľkých rokoch tvrdo vybudovali. Ľudia žijúci spolu pol storočia sú skvelým príkladom skutočnej lásky, vzájomného porozumenia a dôvery.

Pri tejto príležitosti si manželia zvyčajne vymenia svoje obrúčky za nové, zlaté. Oslava jubilea je pre pár vyvrcholením manželstva, po ktorej im na ňu určite ostanú len príjemné spomienky.

свадебные юбилеи названия

 1. 60 rokov – diamantová svadba

Diamant – najtvrdší zo všetkých drahokamov. Predstavuje silnú a stabilnú rodinu, ktorá sa nebojí žiadnych ťažkosti. Ako diamant, tak aj zväzok dvoch ľudí je nesmierne cenný a vzácny. Vhodným darčekom sú drahé kamene, ale aj voňavé kytice so všetkými odtieňmi farieb.

свадебные юбилеи по годам

 1. 70 rokov – platinová alebo požehnaná svadba

Skutočný unikát. Čo sa týka daru pre starší manželský pár, bude stačiť čas strávený s deťmi a vnúčatami. Budete spomínať a uvedomíte si, že dlhoročná láska vám bola zaslaná z neba.

свадебные юбилеи

 1. 80 rokov – dubová svadba

Dub je symbolom dlhovekosti a múdrosti. Manželský pár, ktorí spolu vydržal tak dlho, je silný ako dubové vetvy a nesmrteľný ako dub.

все свадебные юбилеи

 1. 90 rokov – žulová svadba

Na dosiahnutie tohto veku musí mať pár sakramentsky dobrý zdravotný stav! Žula je symbol lásky, dlhovekosti a nepozná zub času. Takéto jubileum je extrémne nezvyčajné a vyskytuje sa u ľuďoch, ktorí prekročili vek 100 rokov.

свадебные годовщины и юбилеи

 1. 100 rokov – červená svadba

Hotová rarita! 100. výročie svadby bolo zaznamenané len v jedinom prípade. Dlhoroční manželia z Azerbajdžanu mali to šťastie – manžel menom Niftullu Agayev mal 126 rokov a jeho manželka Balabeim 116 rokov. Neuveriteľná predstava, no prežili spolu celé storočie!

свадебные юбилеи как называются

Po prečítaní verím, že pravá láska stále existuje. Názvy výročí svadieb hovoria samé za seba – teraz sa už určite trafíte do vhodného darčeku. Hlavnou vecou, ktorú by sme mali mať na pamäti je, že nič nemôže nahradiť lásku, podporu a silné rodinné väzby.

Nezabudnite sa podeliť tento článok aj s vašimi priateľmi na sociálnych sieťach.

zdroj:takprosto.cc

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “OBROVSKÝ slovenský zoznam svadobných výročí od drevenej svadby až po červenú svadbu. Ktorú máte vy?”