Ako posilniť imunitný systém dieťaťa? Tieto rady sú na nezaplatenie! Povinnosť pre každého rodiča

„Čistota je garancia zdravia!“ Toto motto nám bolo vštepované už od detstva a teraz svoje deti chánime pred škodlivými mikróbmi a špinou. Je to však naozaj potrebné? Ako sa ukázalo, nadmerná sterilnosť nemusí dieťaťu pomôcť, ba naopak uškodiť a to tým, že sa poškodí jeho imunitný systém.

иммунитет ребенка комаровский

Prezradíme vám, prečo je lepšie ak sa dieťa pri hraní vonku zašpiní a prečo deti žijúce v prehnanej čistote sú častejšie choré.

Pozrite sa na akékoľvek dieťa: zašpiní si ruky, potom si ich dá do úst, sadne si do blata, či pohladká mačky a psov. Takéto správanie je pre detí úplne bežné, vďaka tomu sa buduje aj ich imunitný systém.

Bohužiaľ, moderné mamičky a ockovia sa snažia kontaktu dieťaťa s okolitým prostredím zabrániť. Vedie to k astme, alergiám, obezite a cukrovke. „Väčšina detského kontaktu s baktériami bol považovaný za úplne bezpečný. Ak neumyjete cumlík hneď po tom, čo spadol na zem a dieťa si ho dá do úst, neuškodí mu to, len sa stimuluje a posilní jeho imunitný systém,“ tvrdí mikrobiológ Jack Gilbert.

как укрепить иммунитет ребенка без лекарств

Povieme vám, ako posilniť imunitu dieťaťa, ochrániť ho pred množstvom chorôb a zabezpečiť mu šťastné detstvo.

  1. Dovoľte dieťaťu zašpiniť sa

Väčšinou to je tak, že dieťa ani nemá šancu byť zašpinené, pretože milujúca mamička mu okamžite vyčistí ruky, sterilizuje ich antibakteriálnymi obrúskami a dbá o to, aby bolo úplne čisté. Nechajte ho dotknúť sa všetkého, čo má rado (samozrejme, v rozumnom zmysle slova).

Deti majú podvedomú potrebu zašpiniť sa a nestojí za to ju potláčať. Vezmite si na prechádzku vedro s vodou a lopatkou – dieťa bude šťastné. Koniec koncov, čo môže byť lepšie ako maska z blata?

иммунитет ребенка как повысить

  1. Kontakt s domácimi miláčikmi je užitočný

Dnešní rodičia sa skôr snažia udržať detí mimo kontaktu so zvieratami, najmä psov a mačiek. Ak v okolí zúri chrípka, časté umývanie rúk je samozrejmosťou. Ak ale pes olíže nos dieťaťa, mamičky začnú okamžite horlivo bojovať proti mikróbom a to je zlé. Nedávne štúdie ukázali, že domáci maznáčik v úzkom kontakte s dieťaťom je nielen bezpečné, ale aj užitočné!

Takéto priateľstvo znižuje riziko, že dieťa bude mať alergie a astmu. Nechajte ho voľne hrať sa s vaším psíkom. Ponúknete mu tak skutočného priateľa, ochrancu a zbavíte ho tak prípadného strachu zo zvierat. Iste, je potrebné zabezpečiť, aby bolo od veterinára potvrdené, že zvieratko je úplne zdravé.

как укрепить иммунитет ребенка в домашних условиях

  1. Zbavte sa antibakteriálnych prostriedkov

Je dezinfekčný prostriedok na ruky skutočne tak prospešný? Skôr nie ako áno. Pravidelné používanie antibakteriálnych mydiel a dezinfekčných prostriedkov zvyšuje odolnosť voči mikróbom, čím je ich používanie celkom zbytočné. Mydlová voda izbovej teploty je pre dieťa omnoho užitočnejšia, ako to najlepšie antibakteriálne mydlo.

иммунитет ребенка доктор комаровский

  1. Fermentovaná potrava

Najlepšou výživou na zlepšenie črevnej mikroflóry u detí aj dospelých je strava bohatá na vlákninu: orechy, fazuľa a zelenina.

Jogurt, kefír, kyslá kapusta a iné fermentované produkty najlepšie podporujú reprodukciu užitočnej črevnej mikroflóry. Použitie cukru by sa však malo znížiť na minimálnu dávku.

иммунитет ребенка от чего зависит

  1. Pri antibiotikách buďte opatrní

Účinné antibiotiká sa používajú iba pri bakteriálnych infekciách, nie však pri vírusových a plesňových. Zneužívanie antibiotík vedie k rozvoju rezistencie patogénnych baktérii, čo má škodlivý vplyv na zloženie mikroflóry organizmu. To zahŕňa astmu, alergie, obezitu, cukrovku a množstvo ďalších chorôb, ktoré spôsobujú pre moderného človeka utrpenie.

иммунитет детей комаровский

Sme presvedčení, že tento článok vás prinúti prehodnotiť svoje názory na hygienu dieťaťa. Hlavnou vecou je pochopiť, že základným pravidlom zdravého a šťastného detstva umožní dieťaťu nezávisle spoznávať svet podľa chuti, farby a vône.

zdroj:takprosto.cc

Chod hore