Ľudia, ktorí premýšľajú nad samovraždou nechcú v skutočnosti zomrieť – chcú sa len zbaviť bolesti

Či už si to priznáme alebo nie, téma samovraždy je aj v súčasnej dobe pre mnohých ľudí akousi 13.komnatou. Možno práve to je dôvodom, prečo sme sa rozhodli uverejniť nasledujúci článok od Briah Barrows, ktorá si pred myšlienkami o samovražde nedáva servítku pred ústa.

 

Viem, že ide o mimoriadne citlivú tému, ale je to otázka, o ktorej je nutné diskutovať. V našom živote sme sa už neraz stretli s pojmom samovražda. Mohli to byť krátke momenty, kedy sme sa zamýšľali nad touto ťažkou životnou situáciou, alebo sme poznali niekoho, kto sa snažil ju aj v skutočnosti snažil spáchať.

Každý piaty človek čelí problémom duševného zdravia. Tí ľudia, ktorí nikdy nezažili samovražedné myšlienky, môže byť rozmýšľanie o tom, ako sa zabijú, pomerne vtipné. Slnko svieti, vy ste zamilovaní, raňajky boli skvelé. Myšlienky o smrti sa zdajú byť vzdialené.

No ľudia bojujúci s duševnými chorobami, ako je depresia, sú vo veľkom ohrození, pretože ich myšlienky neraz spadajú do kategórie samovraždy.

Dovoľte mi to vysvetliť. Depresia vás môže zabiť. Potrebujete svoj mozog na to, aby ste jedli pokrmy, ktoré vám osladia vaše chuťové poháriky. Potrebujete svoj mozog, aby ste mohli komunikovať s ľuďmi, či už je to v škole alebo v práci. Potrebujete svoj mozog na to, aby pocítil teplý vzduch slnečného dňa a cítil sa uvoľnene. Potrebujete svoj mozog, aby ste to teplo a lásku mohli cítiť aj na vašom vlastnom tele.

 

Avšak myseľ, ktorá je v depresii, často nemá takéto pocity. Neustále ste v izolácii. Radosť zo života je niečo, čo nie je vašou súčasťou a je možné, že ju ani nechcete. Jednoduché úlohy sú pre vás nočnou morou a jediným útočiskom, kde sa môžete pred tým všetkým skryť, je vaša posteľ. Máte tendenciu spať, pretože to je čas, kedy si oddýchnete od všetkých nepríjemných pocitov a nálad.

Odháňame od seba myšlienky o ľuďoch s samovražednými sklonmi. Samozrejme, je to takto jednoduchšie. Neveríme, že to dokážu urobiť, pretože to je posledným krokom, po ktorom niet cesty späť. Bohužiaľ, realita je častokrát iná.

Bola taká krásna.“ „Bol to rozumný chlapec.“ „Bola veľmi talentovaná.“ „Bol to vynikajúci športovec.“ – Nič z toho ich však nezachráni pred ich vlastnou mysľou.

 

Nezáleží na tom, ako vyzeráme navonok. Mozog je požehnaním, ale aj prekliatím, najmä ak je téma o duševnom zdraví. Ja sama mám problémy s depresiou, prežila som jej opätovné zhoršenie, a môžem vám z vlastných skúseností povedať, že ľudia so sklonmi k samovražde nechcú v skutočnosti zomrieť, no vidia to ako jedinú možnosť, akou ukončiť svoje trápenie.

Cítite sa ako v pasci. Cítite sa byť škrtený svojou vlastnou psychikou a máte pocit, že neexistuje žiadne východisko z tohto bludného kruhu. Deň čo deň sa zaoberáte duševnou agóniou a mukami, ktoré vás neskutočne desia a ťažia. Cítite, že smrť je jedinou cestou, ako sa z toho dostať von, ale zároveň človek vo vašom vnútri chce zúfalo bojovať za to, aby ste nestrácali nádej a držali sa pri živote.

 

Povaha človeka je nastavená na to, že chce prežiť, žiť a prosperovať. No duševné ochorenie môže mať vplyv do takej miery, že začnete mať pocit izolácie.

Duševná choroba je boj. Boj o myseľ, boj o rozum, boj, ktorý mnohí z nás zažívajú, no nikto o tom nevie. Môžem vám však povedať, že smrť je poslednou možnosťou pre tých, ktorí sú so samovraždou stotožnení. Môžu pociťovať, že vyčerpali všetko svoje úsilie na to, čo aj tak zlyhalo. Cítia, že v ich mysli sú steny, ktoré ich zakliesnili niekde hlboko, odkiaľ už niet úniku.

Najdôležitejšie ale je, že presne takýto ľudia nechcú zomrieť. Zúfalo chcú žiť, no nevedia ako. Cítia, že vyčerpali všetky svoje možnosti a bolesť, ktorú zažívajú, sa ďaleko prevyšuje.

Mnohí budú hovoriť, že ľudia, ktorí spáchajú samovraždu, chcú na seba len upútať pozornosť alebo zbabelo utekajú od svojich problémov. Depresia je ale skutočná a je nemožné posudzovať to, čím si daný človek prechádza. Ľudia so samovražednými myšlienkami nepotrebujú, aby ich niekto kritizoval alebo zmierňoval ich utrpenie.

Ak viete, čo to je, potom pochopíte, aká sila je potrebná na prežitie. Poďakujte si za to, že žijete aj keď chcete padnúť a nikdy to nevzdávate.

Viem, že chcete žiť. Chcem, aby ste žili a mohli k tomu inšpirovať aj ostatných. Chcem, aby ste boli hlasom všetkých, ktorí zažívali tieto pocity a stále žijú, aby mohli svoje príbehy podávať aj ďalej. Chcem, aby ste vedeli, že to dokážete prekonať. Ste tu z nejakého dôvodu a to, čím ste si museli prejsť, z vás robí neskutočne silnú osobnosť.

Chcem, aby ste vedeli, že vaše bijúce srdce je tou nádejou, ktorú hľadáte, a smrť nie je jedinou možnosťou. Pozrite sa na to, kde ste teraz, pozrite sa na všetkých ľudí, ktorí vo vás veria. Viem, že nie je ľahké uveriť tomu, že smrť nie je jedinou možnosťou. Verte mi, bola som presne tam, kde aj vy.

No stojí za to, aby ste žili svoj život, pretože ste stále tú a každým dňom sa stávate silnejším, hoci si to možno neuvedomujete.

Nevzdávajte sa.“

 

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Ľudia, ktorí premýšľajú nad samovraždou nechcú v skutočnosti zomrieť – chcú sa len zbaviť bolesti”