V týchto našich ťažkých časoch mnohí ľudia trpia výkyvmi tlaku, a dokonca to môže byť problém aj v dospievajúcom veku, čo je naozaj smutné. Častá je bolesť hlavy, únava, závrate a šum v ušiach – a to je iba časť symptómov, ktoré vznikajú v dôsledku arteriálneho tlaku. Tlakomer preto dnes nájdeme takmer v každej rodine, napokon tento problém nemožno ignorovať, najmä starším ľudia a tehotným ženám.
Vedieť tlakomer zapnúť a chápať čo znamená výsledok, ani z ďaleka negarantuje, že tlak dokážete odmerať správne. Dokonca aj doktorovi sa môže stať, že tlak odmeria nesprávne, pretože existujú pravidlá merania tlaku, ktoré nijako nesúvisia s kvalitou daného prístroja. 90% ľudí ich však nedodržiava. Redakcia «chillin.sk» vám povie ako správne odmerať krvný tlak.
Ako správne odmerať tlak
Tlakomer môže ukázať skreslené meranie, nakoľko ho väčšina ľudí používa nesprávne a tiež nedodržiavajú niektoré pravidlá tohto procesu. Či už používate elektrický alebo obyčajný tlakomer, aby ste dostali dobrý výsledok dbajte na dodržiavanie nasledujúcich pravidiel.
PRAVIDLÁ MERANIA TLAKU
- Minimálne 30 minút pred meraním tlaku nefajčite a nepite nápoje, ktoré obsahujú kofeín (káva, kola, čaj…).
- Pred meraním krvného tlaku je potrebné oddychovať aspoň 5 minút.
- Pred meraním tlaku si vyprázdnite močový mechúr.
- Tlak nemerajte aspoň 2 hodiny po užití liekov. Druhé meranie tlaku môžete vykonať až minútu po prvom.
- Ruku v čase merania položte tak, aby stred ramena s meracím zariadením bol na úrovni srdca. Spodný okraj meracieho zariadenia, by mal byť 2-3 cm vyššie od lakťa. Je potrebné, aby ste sedeli a opierali sa o stoličku.
- V čase merania nehovorte. Nohy nemajte skrížené a stupaje majte položené na podlahe.
- Berte do úvahy aj skutočnosť, že mechanický tlakomer je veľmi citlivý na zvuky v miestnosti. Preto sa často merania v lekárni odlišujú od skutočných hodnôt,
Nedodržiavanie týchto pravidiel môže viesť k vyšším nameraným hodnotám krvného tlaku: po vypití kávy – o 11/5 mm Hg, alkoholu – o 8/8 mm Hg, fajčenia – o 6/5 mm Hg, pri preplnenom močovom mechúre – o 15/10 mm Hg, v prípade neopierania sa – o 6/10 mm Hg, bez opory pre ruku – o 7/11 mm Hg.
Pre tých, ktorí majú s používaním tlakomeru minimálne alebo žiadne skúsenosti a nechcú sa tým zaťažovať, existujú elektrické automatické prístroje na meranie krvného tlaku na úrovni ramena, zápästia a prstov. Ale väčšinou tieto prístroje nemajú také presné merania ako ich mechanickí predkovia.
Nikdy neignorujte výkyvy tlaku! Ľudia, ktorí tomuto problému nepripisujú veľkú dôležitosť sa 7-krát častejšie stretávajú s narušením mozgovej cirkulácie, 4-krát častejšie s ischemickou chorobou srdca, a 2-krát častejšie s kŕčovými žilami.
Merajte si tlak, dodržiavajúc všetky pravidlá, aby ste dostali čo najlepší výsledok. Povedzte nám v komentároch, či aj vo vašej rodine máte tlakomer. A tiež sa s týmito radami nezabudnite podeliť s priateľmi na sociálnych sieťach!
Nezabudnite si na tomto odkaze prečítať viac príspevkov o zdraví
zdroj takprosto.cc