Rozmrazovanie mäsa môže poškodiť vaše zdravie: 7 chýb, ktoré robí mnoho z nás

Poznáte to, nie vždy máme možnosť pripraviť si na obed čerstvé mäso. Zvyčajne ho necháme v mrazničke, aby sa neskazilo alebo si kúpime mrazený produkt priamo z najbližšieho obchodu. Potom začína nekonečný proces rozmrazovania. Využite preto nasledujúce triky, ktoré vám pomôžu mäso rýchlo odmraziť. Možno zistíte, že ste pri tom robili niekoľko chýb, ktoré mohli ohroziť dokonca aj vaše zdravie.

 

Toto sú najčastejšie omyly pri rozmrazovaní mäsa

  1. Rozmrazovanie teplomNevkladajte zmrazené mäso do horúcej alebo dokonca teplej vody. Koniec koncov, vytvoríte tým ideálne prostredie pre vznik škodlivých a hnilobných baktérií. Po takomto rozmrazovaní mäsa sa môžete ľahko ocitnúť na nemocničnom lôžku. Možno vás prekvapí, ale mäso sa správne rozmrazí, ak ho vložíte do studenej vody, ktorej teplota je takmer 0 stupňov. Bude to rýchle a bezpečné.
  2. Rozmrazovanie v chladničkeNiektorí ľudia považujú za chytrý krok, ak svoje zmrazené mäso nechajú odmrazovať na hornej poličke chladničky. Z istej časti majú pravdu. V chladničke je skutočne možné odmraziť mäso, ale len na najnižšej poličke alebo v spodnej zásuvke. V opačnom prípade bude z hornej poličky kvapkať krv a tekutina aj na ostatné produkty, čím sa vytvorí vhodné prostredie na šírenie baktérii a plesní.
  3. Rozmrazovanie medzi inými produktamiNedávajte zmrazené mäso medzi zeleninu (dokonca ani mrazenú), korenie či iné potraviny. Ako ste si už asi všimli, táto kombinácia prispieva k množeniu škodlivých organizmov. Okrem toho by sa nemali rozmrazovať dva druhy mäsa v jednej miske. Pred umiestnením mäsa do jednej nádoby spolu s inými výrobkami sa radšej uistite, že je úplne rozmrazené.
  4. Umývanie mäsaNeumývajte mäso, pokiaľ nie je úplne rozmrazené. V opačnom prípade sa rôzne druhy baktérií usadia nielen vo vašom umývadle, ale aj na vašich rukách. Mäso preto umývajte až po tom, čo nadobudne svoj prirodzený stav.
  5. Opakované rozmrazovanie Zapamätajte si: mäso je možné zamraziť len raz. Ak ste rozmrazili mäso na prípravu jedla a zistíte, že nebudete potrebovať celý kus, nevkladajte ho už naspäť do mrazničky. Buď si z neho pripravte ešte niečo iné, alebo ho vložte do chladničky a použite hneď na nasledujúcom dni. Opätovné zmrazovanie a rozmrazovanie zbavuje mäsa mnohých chuťových vlastností a výsledný pokrm vám nemusí vyjsť tak, ako ste očakávali. Okrem toho sa na ňom začne hromadiť mnoho rôznych parazitov. Ak sa už predsa len u mäsa vyskytlo opakované zmrazenie, postupujte pri jeho príprave veľmi opatrne. Najlepšie bude, ak ho najskôr uvaríte a potom začnete s jeho obvyklou prípravou.
  6. Rozmrazovanie pomocou fénu Možno to znie ako vtip, no v mnohých domácnostiach sa to takto robí, najmä u začiatočníkov vo svete kulinárie. Zmrazené mäso by sa ale v žiadnom prípade nemalo rozmrazovať teplým vzduchom. Neodporúča sa ani mikrovlnná rúra. Hoci sa bude na prvý pohľad zdať, že mäso je rozmrazené, verte, že jeho vnútro bude stále ako ľad. Škodlivé organizmy si v takýchto podmienkach prídu na svoje.
  7. Príprava mrazeného mäsaMyslíte si, že zmrazené mäso nakrájané na tenké plátky možno vypražiť na panvici? Áno, možno to je, no nestojí to za to. Mäso síce môže byť vyprážené z vonkajšej strany, no ručíme vám za to, že zvnútra bude tvrdé. Navyše vám začne na panvici prskať, keďže ľadová voda prichádza do kontaktu s horúcim olejom.

Nezabudnite si umyť ruky ani po tom, čo v nich budete držať zmrazené mäso. Samozrejme, baktérie sú všade vôkol nás, no určite by vás prekvapilo, koľko ich je na vašom mäse. Neviete, kde bolo predtým skladované, ani to, aké zdravé bolo zviera, z ktorého mäso pochádza. Preto je nutné, aby ste sa dôkladne zaoberali nielen jeho prípravou, ale aj skladovaním a rozmrazovaním.

Zdieľajte tieto užitočné rady aj s vašimi priateľmi na Facebooku!

 

zdroj:takprosto.cc

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Rozmrazovanie mäsa môže poškodiť vaše zdravie: 7 chýb, ktoré robí mnoho z nás”