Elton John porozprával príbeh o posledných dňoch Freddieho Mercuryho, ktorý vás chytí za srdce

Rocková legenda Freddie Mercury sa stal idolom miliónov ľudí ako člen nezabudnuteľnej skupiny Queen. Svetoznámy spevák však zomrel na bronchopneumóniu spôsobenú ochorením AIDS v roku 1991.

Freddieho život a osobnosť sa dotkli ľudí natoľko, že si na nehu dokážu spomenúť aj 26 rokov po jeho smrti. Len nedávno kiná odpremierovali životopisný film Bohemian Rhapsody. Jeho blízky priateľ Elton John sa rozhodol podeliť o srdcervúci príbeh posledných dní Freddieho Mercuryho…

Hudobník si vo svojej knihe zaspomínal na tragické udalosti, ktoré viedli k smrti známeho speváka ale aj o tom, aký to bol nesebeckým a obetavým priateľom. Dokonca aj v časoch, kedy ochorel a vedel, že zomiera, sa neprestal zaujímať o šťastie svojich najbližších.

Ponúkame vám úryvok z tejto knihy:

„Fredie verejne nehovoril o tom, že má AIDS, prezradil to až deň pred svojou smrťou, v roku 1991. Hoci bol na javisku vždy extravagantný a zapálený, podobne ako Bowie a Jagger, v súkromí bol mimoriadne uzatvoreným človekom.

O tom, že má AIDS, mi povedal krátko po tom, čo mu toto ochorenie diagnostikovali, písal sa rok 1987. Bol som zdrvený.

Videl som, čo táto choroba urobila s mnohými mojimi priateľmi a presne som vedel, čo bude robiť aj s ním. Vedel to aj on.

Vedel, že ho čaká smrť, bolestivá smrť. Bol však neuveriteľne statočný. Predstieral, že sa nič nedeje, pokračoval vo vystúpeniach s Queen a aj naďalej sa pokúšal byť tým veselým, šokujúcim a neuveriteľne veľkým človekom, ktorým vždy bol.

Koncom 80. a začiatkom 90.rokov sa Freddieho stav začal zhoršovať. Bolo to hrozné. Moje srdce krvácali pri pohľade na to, ako táto choroba ničila tak skvelého muža.

Na konci bolo jeho telo pokryté ložiskami Kapsiho sarkómu. Bol prakticky slepý. Nemal ani silu na to, aby sa postavil na nohy.

Freddie mal všetko právo sveta, aby svoje posledné dni strávil v čo najväčšom pohodlí. On bol však iný. Skutočne žil kvôli ostatným ľuďom.

Freddie zomrel 24.novembra 1991 a dokonca aj niekoľko týždňov po pohrebe som v sebe pociťoval strašný zármutok. Na Vianoce som sa dozvedel, že Freddie mi nechal poslednú spomienku na jeho sebaobetu. So smútkom v duši som sa poflakoval po dome, keď za mnou prišiel môj priateľ a podal mi do rúk niečo, čo bolo zabalené do obliečky od vankúša.

Rozbalil som to a vo vnútri sa nachádzal obraz jedného z mojich najobľúbenejších maliarov, Brit Henry Scott Tuke. Nachádzal sa pri ňom aj odkaz od Freddieho. Pred mnohými rokmi sme si obaja vymysleli mená pre naše transvestitné alter egá. Ja som bol Sharon a on bol Melina. Na jeho odkaze sa písalo:

„Drahá Sharon, myslím, že toto by sa ti mohlo páčiť. S láskou, Melina. Veselé Vianoce.“

Začali so mnou lomcovať všetky emócie. Mal som 44 rokov, no plakal som ako malé dieťa. Tento krásny človek, umierajúci na AIDS, sa aj v posledných dňoch svojho života zaujímal o to, aby mi našiel nádherný vianočný darček.

Aj napriek tomu, že to bol smutný moment, vždy sa  na neho spomeniem, keď myslím na Freddieho, pretože ho to charakterizovalo ako človeka. V smrti mi pripomenul, aký osobitý bol vo svojom živote.“

Ako si vy spomínate na tohto nezabudnuteľného speváka?

 

 

Chod hore