Predavačka povedala staršiemu mužovi, že jeho generácia nemyslela na životné prostredie. Jeho odpoveď je geniálna!

„Každý, komu je okolo 40, by si to mal prečítať. Mladá generácia tiež. „Týmto sa začína status na Facebooku, ktorý zdieľal Švéd Anders Sahlin z roku 2013. Jeho obsah je ale aj naďalej aktuálny (možno každý rok o trochu viac). Preto sme chceli, aby ste si ho prečítali tiež. Zdieľalo ho už viac ako 6000 ľudí.

Každý, komu je okolo 40, by si to mal prečítať. Mladá generácia tiež.
Minule som nakupoval v obchode a mladá pokladnička mi navrhla, že by som mal mať so sebou vlastnú nákupnú tašku, pretože tie igelitové jednorázovky nie sú dobré pre životné prostredie. Ospravedlnil som sa a vysvetlil jej, že za mojich starých čias sme takto o životnom prostredí nikdy neuvažovali. Pokladnička mi na to povedala, že problém spočíva práve v tom, že „naša generácia nedostatočne dbala o životné prostredie pre budúce generácie“.

Samozrejme, musel som uznať, že v jednej veci mala pravdu. Za našich čias neexistovalo povedomie o ochrane životného prostredia.

Ale čo sme mali za našich čias? Po dlhom premýšľaní sme si spomenul na to, že …

Sme mali fľaše na mlieko, ktoré sa vracali späť do obchodu. Ten ich potom posielal späť do mliekárne, kde ich vydezinfikovali a použili znova. Tie fľaše tak boli použité niekoľkokrát. Neexistovalo ale povedomie o životnom prostredí.

Liezli sme hore po schodoch, pretože neexistovali výťahy v školách, nákupných centrách alebo ďalších vysokých budovách. Keď sa išlo do obchodu, išli sme pešo. Nejazdili sme tých pár metrov autom. Neexistovalo ale povedomie o životnom prostredí.

Plienky sme museli vždy prať, pretože neexistovali tie na jedno použitie. Bielizeň sme sušili vonku, nie v sušičke. Solárna a veterná energia k vysušeniu bielizne nám v našich časoch bohato stačila.

V dome bola 1 televízieaa 1 rádio. Nemali sme televíziu v každej izbe. 

V kuchyni sme všetko miešali ručne. Nemali sme prístroje, ktoré by to urobili za nás. Keď sme sa balili, nepoužívali sme bublinovou fóliu, ale staré noviny.

Za našich čias sme nepotrebovali benzín, aby sme naštartovali kosačku – mali sme ručnú kosačku. Cvičili sme u ťažkej práce a nemuseli chodiť do posilňovne a používať všetky tie prístroje, ktoré plytvajú energiu. Ale pokladničné mala pravdu, neexistovalo povedomie o životnom prostredí.


Pili sme vodu z vodovodu namiesto toho, aby sme museli kupovať vždy ďalšie a ďalšie plastové fľaše. Mali sme prepisovačky s atramentom namiesto toho, aby sme museli kupovať vždy nové a umelohmotné. Žiletky sme vždy vymenili a nie vyhadzovali celý holiaci strojček. Neexistovalo ale povedomie o životnom prostredí.

Za našich čias ľudia jazdili do práce autobusom a deti do školy na bicykli alebo pešo. Nepotrebovali sme taxíky. Mali sme v každej izbe jednu zásuvku, nie uzol plný predlžovačiek. Nepotrebovali sme zariadenie, ktoré by vysielalo signál 3000 km hore len kvôli tomu, aby sme vedeli, kde je najbližšia pizzeria.

Nie je to smutné, keď mladá generácia tvrdí, že sme plytvali prírodnými zdrojmi len preto, že neexistovalo povedomie o životnom prostredí?

Zdieľajte tento status so všetkými staršími ľuďmi, ktorí potrebujú lekciu ochrany životného prostredia a tiež so všetkými mladými ľuďmi, ktorí sú trochu hlúpi a nechápu niektoré veci.

Prečítajte si aj

Aký je tvoj názor?
0 replies on “Predavačka povedala staršiemu mužovi, že jeho generácia nemyslela na životné prostredie. Jeho odpoveď je geniálna!”